DİSK: Asgari Ücret Ortaoyununu Bozacağız

DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücret oyununu bozacağını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde gerçekleştirdiği eylemle dile getirdi

Asgari Ücret Komisyonu’nun 2013 yılı asgari ücret zammını belirlemek üzere yaptığı toplantılar sürerken, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği “Asgari ücret ortaoyununu bozacağız” diyerek Çalışma Bakanlığı önüne yürüdü. DİSK üyesi emekçiler, Milli Kütüphane önünde başlayan yürüyüşte “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak”, “İnadına sendika, inadına DİSK” sloganlarıyla yürüdü. Eyleme DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri ile KESK Yürütme Kurulu üyesi Ali Berberoğlu da katıldı.

Bakanlığın arka kapısında gerçekleşen basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Erol Ekici yaptı. Milyonlarca işçinin yaşamını ilgilendiren asgari ücretin kapalı kapılar arkasında belirlendiğini söyleyen Ekici, asgari ücret ile ilgili yürütülen mücadelenin egemenlerin, sermayenin bölüşümden kendilerine daha fazla pay almalarına vurulacak bir darbe anlamına geldiğini belirtti. Ekici, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ortaoyununa işçi sınıfının müdahale edeceğini dile getirdi.

Açlık ve yoksulluk sınırına, bir ailenin insanca yaşaması için ihtiyaçlarına değinen Ekici, asgari ücretin temel gereksinimleri karşılayacak bir biçimde ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi. Ekici, komisyon toplantılarına katılan Türk-İş temsilcilerine de seslendi. Türk-İş’in örgütü ve örgütsüz milyonlarca emekçinin kaderini tek başına belirlemesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Ekici, işçi sınıfının iradesini sergileyerek masa başında değil, sokakta mücadele çağrısı yaptı.

’DİSK, gençliğin yanında’
Ekici’nin konuşmasının ardından DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko söz aldı. ODTÜ’de Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini protesto eden ve üniversitelerine sahip çıkan öğrencilere yapılan saldırıyı kınayan Beko, “DİSK, yıllardan bu yana her zaman üniversitelilerin, gençliğin yanında yer almıştır. Bundan sonra da yer almaya devam edecektir” dedi. Konuşmanın ardından “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı.

Basın açıklaması halayların çekilmesinin ardından son buldu. (Sendika.Org)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y