Diyarbakır Kayıp Yakınları 201. Kez Buluştu Ahmet Akbaş Nerede?

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla Koşuyolu Parkı'nda her hafta yaptığı oturma eylemi 201. haftasını geride bıraktı.

Oturma eylemine kayıp yakınlarının yanı sıra İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici ve İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül de katıldı.

İHD Şube Başkanı Bilici, 201 haftadır insanların hikayelerini anlattıklarını belirterek, "Hiçbir savcı faili meçhullere yönelik şimdiye kadar çıkıp da soruşturma açmış değildir. Hadi bırakın onlara soruşturma açma bize de açmadılar. Demediler 'Siz iftira atıyorsunuz' diye" dedi.

Türkiye'de hiçbir hükümetin faili meçhullerin aydınlatılmasında herhangi bir çalışma yapmadığını kaydeden Bilici, "Faili meçhul cinayetlerin bazı polislerin itiraflarına rağmen yetkililer bir şey yapmadı. Eğer bunun üzerine gidilseydi bugün Roboski yaşanmazdı" diye konuştu.

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise yüzlerce kayıbın akıbetini sorararak, Türkiye'de yaşanan hak ihlallerine değindi. İHD'nin yaptığı çalışmalarda yüzlerce toplu mezar yerinin tespit edildiğini belirten Türkdoğan, "Fakat kayıpların hangi mezarda olduğunu tespit edemiyoruz" dedi. Türkdoğan, failleri bilinmesine rağmen herhangi bir yargılama yapılmadığına dikkat çekerek, "Biz adalet istiyoruz. Savcılar görüyor biliyor. Burada gösteri yapmıyoruz. Acılarımızı paylaşıyoruz. Mezar hakkını istiyoruz. Anaların üzerinde dua edebileceği bir mezar istiyoruz" dedi.

İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül de 20 yıldır aynı talepleri dillendirdiklerini kaydederek, "Buna rağmen faillerin yargılanmaması bizi üzüyor. Yargılamaların yapılması geçmişle yüzleşmenin ve adaletin gereğidir" dedi.

Konuşmaların ardından 1995 yılında Dersim'in Hozat İlçesi Çaytaşı Köyü'nde çobanlık yaparken askerlerce gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan 17 yaşındaki Ahmet Akbaş'ın hikâyesi anlatıldı.

Yapılan açıklamalardan sonra 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y