Diyarbakır Kayıp Yakınları 202. Haftada Maraş ve 19 Aralık Katliamlarını Andı

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde her hafta yaptığı oturma eyleminin 202. haftasında Maraş Katliamı ve 19 Aralık Cezaevi Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı.

Bu haftaki eyleme İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Av. Cafer Koluman de katıldı.

İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen JİTEM davasında korucubaşı Kemal Atak'ın tahliye edildiğini hatırlattı, kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması için eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül, insan hakları konusu söz konusu olduğunda iki yükümlülüğün olduğunu, bunların negatif ve pozitif yükümlülük olduğunu kaydetti. Yaşamın savunulması yönündeki uygulamaların negatif yükümlülüklere girdiğini, insanların yaşamlarını idame etmesi için gerekli yükümlülüklere ise pozitif yükümlülükler dendiğini belirtti. Öndül, 1978 Aralık ayında Maraş'ta yaşananların pozitif yükümlülükler kategorisine girdiğini, Maraş'ta Alevi yurttaşlara karşı gerekli tedbirlerin alınmadığını kaydetti. Öndül, 19 Aralık Cezaevi Katliamı'nın ise merkezi iktidarın aldığı karar ile gerçekleştiği için negatif yükümlülükler yerine getirilmediğini gösterdiğini söyledi.

PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Av. Cafer Koluman ise 19 Aralık Cezaevi Katliamı ve Maraş Katliamı'nda yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı. Maraş Katliamı'nın üzerinden 34 yıl geçtiğini hatırlatan Koluman, Maraş ile yüzleşilmediği için Çorum, Çorum ile yüzleşilmediği için Sivas, Sivas ile yüzleşilmediği için Gazi, Gazi ile yüzleşilmediği için Roboskî Katliamı'nın gerçekleştiğini söyledi.

Koluman, Maraş'ta resmi rakamlara göre 111 kişinin yaşamını yitirdiği, binin üzerinde kişinin ise yaralandığını kaydederken, demokratik kitle örgütleri olarak bu yarayı kapatmayacaklarını söyledi.

İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, 19 Aralık Cezaevi Katliamı'nda yaşamını yitirenlerin isimlerini okudu. Eylem, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y