Emniyet Şizofrenleri Daha da Hasta Etmek İçin Fişliyor

Elinde güç, yetki olduğuna inanan her kişi ve kurum birilerini fişlemeyi iş ediniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü uzun yıllardır insanları fişleme alışkanlığında, her gelişen durum veya olay insanları farklı biçimlerde fişleme bahanesi sayılıyor. Şizofrenleri de bir bahane uydurup fişlemeye yönelen Emniyet yakın zamanda şizofrenleri daha da hasta edecek olduğunun farkında bile değil. 
 
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) şizofreni hastaları ve ailelerine ait bilgileri toplamaya başlaması ve bu yasadışı faaliyeti reklam amaçlı duyurması da tepkiyle karşılandı. Geçen mayıs ayında bu konuda çalışma başlatan emniyet, “Bu fişlemeye girer” diyerek bilgilerin ilgili kurumlarca kendisiyle paylaşmaması üzerine çalışmasına ara verdiğini duyurmuştu. Ancak Antalya’da 3 polisin hayatını kaybettiği olay sonrası emniyet yeniden fişleme çalışmasını açıkça yapmaya başladı.

EGM, geçen mayıs ayında şizofreni hastaları ve ailelerinin takibi için çalışma başlattı. Genel Müdürlük, polis merkezlerine yazı göndererek mahallerinde bulunan şizofren hastalarının listesini talep etti. Ancak tepkiler üzerine bu çalışmanın durdurulduğu bildirildi. Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, Hürriyet gazetesinin sorularına yanıt verdi şunları söyledi:

YENİDEN FİŞLEMEYE BAŞLAMIŞLAR

“Mayıs ayında böyle bir çalışma yapıldığını duyunca EGM Asayiş Dairesi’nde üst düzey müdürlerle görüştük. Bize çalışmayı doğruladılar, ancak bunun hastaları korumak amaçlı yaptığını söylediler. Gelen tepkiler üzerine çalışmayı durdurmuşlardı. Ancak iki ay önce Antalya’da 3 polisin şehit olmasının ardından yeniden çalışma başlatmışlar. Yapılan çalışma, hasta ve yakınlarını fişlemek anlamına gelir. Bu insan ve hasta haklarına aykırıdır. Bu yaptıkları doğru değil. Şizofren hastalarının işlenen cinayetlerdeki oranı yüzde 3 ile 5 arasıdır. Cinayetlerin yüzde 95 ila 97’sini normal insanlar işliyor. O zaman herkesi fişlemek gerek. Hastaları bir bir tespit edecekler, yakından gözlem yapacaklarmış. Ancak bu kaş yaparken göz çıkartmaktır. Polisin takibi hastaları daha saldırgan hale getirebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, yapılan çalışmayı doğrularken, “Toplum Destekli Polis kapsamında şizofren hastaları ve ailelerini korumak amaçlı yapılan bir çalışma. Fişleme söz konusu değil. Amacımız, hasta ve ailelerine yardımcı olmaktı” dediler.

Sağlık bakanlığı’ndan konuyla ilgili açıklamada ise şunlar vurgulandı:
“Şizofreni hastalarının şiddet davranışı göstermeye daha yatkın olduğu yolunda araştırmalar bulunmakla beraber her şizofrenin suç davranışı ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Emniyet Genel Müdürlüğü ile Bakanlığımız arasında şizofren hastaların bilgilerinin paylaşılması yolunda bir temas ya da faaliyet gerçekleştirilmemiştir. Emniyet güçlerimizin suçu önleme yolunda gösterecekleri gayreti toplum emniyeti açısından takdirle karşılamakla beraber, böyle bir amaç için bile olsa hasta ve insan hakları çerçevesinde herhangi bir vatandaşımızın sağlık kayıtlarının paylaşılması mümkün değildir.”

Türkiye Psikyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tunç Alkın, geçtiğim Mayıs ayında fişleme ilgili İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi istediklerini belirterek şunları söyledi:
“Sağlık Bakanlığı’ndan bize herhangi bir cevap gelmedi, İçişleri Bakanlığı da bizi EGM’ye yönlendirdi. EGM’nin böyle bir çalışma içinde olduğunu öğrendik. EGM, bakanlıktan, kamu hastanelerinden ve polis merkezlerinden şizofreni hastaları ve yakınlarıyla ilgili bilgi istemiş. Bu bilgilerin ne kadarını elde ettiler, bakanlık veya kamu hastaneleri bu bilgileri paylaştılar mı bilmiyoruz.”


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y