Erdoğan´ın TV Kanalının Yolsuzluğuna Kimse Engel Olamıyor


Başbakan’a yakın işadamlarının ortak olduğu, başına Başbakan’a yakın gazetecilerden birinin gidip birinin geldiği Kanal 24 uydu bedelini ödemediği, lisans almadan 38 ile verici kurarak karasal yayın yaptığı iddia edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da kanalın devletin kuruluşu Türksat’a borcunu ödemediğini yalanlamadı.

Star gazetesinin kardeş şirketi olan, Star’la birlikte kamu bankalarından aktarılan reklamlarla ayakta tutulan, gizli sahibinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu söylentileri de dolaşan Kanal 24’ün devlete ait Türksat şirketinden kiraladığı uydu kanalının kirasını ödemeden ve karasal lisans ödemeden yayın yaptığına ilişkin iddiaların geçen ay Meclis’te gündeme geldiği belirlendi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) bütçe görüşmeleri sırasında söz alan CHP Adana Milletvekili Turgay Adalı, RTÜK’ün Türkiye’yi bir “AKP stüdyosu”na çevirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Her taraf AKP'nin stüdyosu, bütün televizyonlar, bütün Türkiye coğrafyası. Sayın Başbakanın istemediği hiçbir şey vizyona girmiyor, gündeme getirilmiyor. Sayenizde Behzat Ç.'nin alkol sorununu çözdük, Demet Akbağ'ın nişan yüzüğü sorununu da çözdük ama bazı televizyonlarda kızların bakireliğinin pazarlığı yapılıyor. Her nasılsa AKP iktidarı, RTÜK bunları ıskalıyor. Bu ayıbın da düzeltilmesi gerekiyor. Küçük yaştaki kızların sabah programlarında, evlenme programlarında yaşlı yaşlı adamlarla eşleştirilmeleri AKP'nin muhafazakârlık anlayışına nasıl yakışıyor, ben de anlamıyorum.”

"TÜRKSAT ÇIRPINIYOR, PARASINI ALAMIYOR"

RTÜK’ün lisans verme, lisans ihalesi yapma ve yayınları denetleme yetkilerinin olduğunu sözlerine ekleyen Adalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kurul şu anda Türkiye'de istediği televizyona yayın yapma yetkisi veriyor, istediği televizyonlara vermiyor. Örneğin, şu çok meşhur TV 24 var, biliyorsunuz; AKP'nin yayın organı gibi çalışıyor. Biliyorsunuz, Türksat bundan para da alamıyor, kablolu yayın iletişiminden aktardığı ücret karşılığında hazineye yine yük geliyor. Bu televizyon, Türkiye'de hiçbir televizyona uygulanmayan bir özellikle, sadece 1 ilden yayın yapması gerekirken, RTÜK'e bildirimde bulunmadan 36 tane ilden yayın yapıyor, verici kurmuş durumda. Kanal 24 de buna benzer, aynı şekilde özel muamele görüyorlar.”

Adalı, Kanal 24’ün uydu kirasını da ödemediğini sözlerine ekleyerek, “Türksat'a ödemeleri gereken kablolu yayın ücretlerini de ödemiyorlar. Türksat Genel Müdürü çırpınıyor, ‘Verin paramızı’ diyor ama alamıyorlar. Ama bunun yanında, Türkiye'deki 371 tane yerel ve bölgesel televizyon bir aylık ücretlerini dahi ödemedikleri zaman kapılarına kilit vuruluyor, yayınları kesiliyor” dedi.


Takma adı jöleli olan her dönemin adamı Yiğit Bulut
KANAL 24’E SUÇ DUYURUSU

Adalı’nın konuyu gündeme getirmesi üzerine birçok milletvekili, RTÜK’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a olayların doğru olup olmadığını sordu. Arınç, ısrarlı sorular üzerine, şu bilgileri verdi:

“Kanal 24, uydu yayın lisansı çok il kablolu yayın lisansı olan, karasal ortamda ulusal yayın tipinde başvurusu olan, bu başvuruya istinaden 38 yerleşim yerinde yayın hakkı olan bir kuruluştur. İzinsiz yayınlarla ilgili kuruluş hakkında da Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından suç duyurusunda bulunulmuş olup hukuki süreç devam etmektedir. Yani bazı yerlerde yayın hakkı var, bazı yerlerde yayın hakkı olmadan yapmış, sizin ifade ettiğiniz gibi, orayla ilgili olarak Radyo Televizyon Üst Kurulu da bir suç duyurusunda bulunmuş.”

TÜRKSAT'A NE KADAR BORÇ TAKTIĞINI SÖYLEMEDİ

Arınç, Kanal 24’ün Türksat’a olan borcu konusunda ise bilgi vermekten kaçındı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın “Borcunu da söyleyin” diye bastırması üzerine Arınç, “Borcuyla ilgili bir rakam yok” diyerek, Kanal 24’ün Türksat’a toplam ne kadar borcu olduğu konusunda bilgi vermedi.

Kanal 24'te en son genel yayın müdürlüğünü Başbakan'ın basın danışmanı Akif Beki yapıyordu. Beki'nin eşinden boşanarak ünlü şarkıcı Zara ile evlenmesinin nedeniyle işten atılmasının ardından kanalın başına, milliyetçi çizgisiyle tanınan, ancak Habertürk TV'nin başına geçtikten sonra bir anda çizgi değiştirerek, AKP'yi savunan ve Erdoğan'a yakın olarak bilinen takma adı jöleli olan Yiğit Bulut getirilmişti. (gazetecileronline.com)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y