İçİşleri Bakanlığı Robsoki´ye Gitmeyi Yasakladı.


Devlet Roboski Katliamı anmasında da her zaman yaptığını yaptı ve saçma gerekçelerle yasaklar getirdi. Roboski Katliamı anmasını Roboski'de yapacağını günler öncesinden açıklayan ve bunu da her yerde duyurup insanları Roboski'ye davet eden SGDF üyelerine Roboski'ye yasadışı örgütler gidecekmiş o yüzden Roboski'ye gidişi yasakladık dendi.  Roboski kuşatılmış bir halde, giriş çıkışlar yasaklanmış durumda. Roboski Katliamı emrini kim verdi sorusu ortada hala yanıtlanmamış olarak dururken katliam emrini verenlerin Roboski'yi kuşatılmış yasak bölge ilan etmeleri katliamı yapanların suçlarına sahip çıktıklarını göstermekte.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi yaklaşık 150 kişilik gruba, İçişlere Bakanlığı’nın talimatı olduğunu, 26-29 Aralık’ta illegal örgütlerin eylem yapacağı gerekçesiyle hiç bir grubun Uludere’ye alınmayacağı bildirildi. 5 otobüs Cizre’ye geri döndü.

SGDF üyesi 150 kişi, İzmir, Denizli, İstanbul, Ankara, Samsun, Hatay, Adana, Diyarbakır, Muğla, Antalya, Artvin, ve Kocaeli’nden yola çıkarak Adana Pozantı’da buluştu. Beş otobüsle bu sabah 04.00 sularında Cizre Şırnak arasında yer alan Kasrik Belediyesi sınırlarında askeri kontrol noktasında durduruldu. Jandarma görevlileri durumu valiliğe bildireceklerini belirterek grubun geçişine izin vermedi. Sabah 10’a kadar burada bekletilen gruplara İçişleri Bakanlığı’ndan gelen bir talimat gösterildi. SGDF Merkez Yürütme Kurulu üyesi Alper Kaba, talimatta ‘illegal grupların eylem yapacağı’ yönünde bilgi olduğunu ve kendilerinin bu nedenle geçişlerine izin verilmediğini anlattı. Kaba, bölgedeki üst düzey askerlerle de görüştüklerini, talimatta belirtilen 26-29 Aralık tarihleri arasında Uludere’ye kimsenin alınmayacağı yönünde kendilerine bilgi verildiğini de söyledi.

Kaba, “Askere yasal bir örgüt olduğumuzu söyledik. Ancak bize izin vermeyeceklerini söylediler. Şu anda cenazeye gidiyoruz. Ancak tekrar Uludere’ye döneceğiz. CHP ve BDP’li heyetler, halkın Demokratik Kongresi de Uludere’ye gün içinde girecek. Bir feminist grup da Uludere’de olacak” dedi. otobüslerle tekrar geri döndüklerini Şerafettin Elçi’nin cenaze törenine katılacaklarını belirterek,


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y