İHD: Başbakan Polis Devleti Şiddetini Kutsuyor

ODTÜ'lüler ODTÜ Ayakta Yazısıyla
Tepkilerini İfade Ettiler
İnsan Hakları Derneği (İHD), Başbakan Erdoğan'ı protesto ettikleri için şiddete maruz kalan ve sonrasında hedef tahtasına oturtulan ODTÜ'lü öğrencilerle ilgili açıklama yaptı.

İHD Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, ODTÜ'de polis şiddetinin görmezden gelinerek, öğrencilerin suçlandığı bir psikolojik harekatın başlatıldığı belirtildi. Bu durumun üniversiteleri kutuplaştıracak ve şiddeti kutsayacak tehlikeli bir sürecin gelişmesini sağlayabileceğini ifade eden İHD, 2012 raporuna göre, Türkiye'de 300'ün üzerinde toplantı ve gösteriye müdahale edildiğini, bu müdahalelerde 4 kişinin yaşamını yitirtiğini, 6 bin 529 kişinin gözaltına alındığını ve 1831 kişinin tutuklandığını hatırlattı.

"18 Aralık günü ODTÜ yerleşkesine giden Başbakanın ve heyetinin 3000'in üzerinde polisle korunmaya çalışılması durumun vahametini ortaya koymuştur" diyen İHD, ODTÜ'lü öğrencilerin gözaltına alınmasına ilişkin ise "Tıpkı Hopa Olaylarında olduğu gibi Başbakan ve AKP'ye yönelik eleştiriler yasa dışı silahlı örgüt muamelesi görmekte, emniyet, savcılık ve mahkemeler hemen harekete geçirilmektedir. ODTÜ'lü öğrencilerin yaşadıkları tipik bir polis devleti uygulamasıdır" dedi.

12 Eylül ürünü YÖK düzenindeki üniversitelerin Türkiye'nin demokratikleşmesine ve bilim üretmesine katkı sunmayacaklarını da belirten İHD, "Muhalefette iken YÖK'e karşı olduğunu söyleyenlerin iktidar olanaklarını elde ettikten sonra YÖK düzenini devam ettirmeye çalışmaları, demokrasiye olan inançsızlıklarını ortaya koymaktadır" dedi.

İHD açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "ODTÜ'lü öğrencilerin protestosu ile başlayan bu yeni sürecin öğrettiği en önemli şey, Türkiye'de gösteri hakkına saygı duyulmadığı ve polis şiddetinin bizzat Başbakan tarafından kutsandığı otoriter yönetim anlayışının iyice açığa vurmasıdır. Gösteri ve toplanma yolu ile düşüncelerini ifade etme en temel insan hakkıdır. Ancak her gösteri hakkının polis şiddeti ile yani devlet şiddeti ile bastırılması, o devletin polis devleti olduğunu ve otoriter bir yönetim anlayışı ile yönetildiğini gösterir. Öğrencileri suçlayıp, polisin şiddetine sessiz kalanları kınıyoruz. Başbakanın nasıl ki Roboski'de sorumlu olan silahlı kuvvetlere teşekkür etmesi gibi, ODTÜ'de öğrencilere saldıran polise teşekkür etmesini kınıyoruz. Kendisini dinlenmekten koruyamayan bir Başbakanın, asker ve polis şiddetini engelleyemeyen bir Başbakanın yaptığı tek şey askere ve polise teşekkür etmektir."

İHD, üniversite öğrencilerinin yanında olduklarını ifade etti.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y