İşten Atacacağız Demiştiniz Şimdi Biz Ölüyoruz İstediğinizi Yapın

Kaptan Cemil Özben:
"İş akdinizi feshedeceğim’ demiştiniz.
Şimdi biz ölüyoruz,
ne biliyorsanız yapın’”
Şile'de batan gemiyi kurtarmak için yola çıkan sahil güvenlik botunun arızalıydı.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Karadeniz'de 4 Aralık'ta meydana gelen fırtınada alabora olan bottan kurtulan Ahmet Kasarcı verdiği ifadede, olayda hayatını kaybeden Kaptan Cemil Özben'in denize açılmayı reddeden Kaptan Rıfkı Çırtlık'ın yerine işten atılma tehdidiyle zorla göreve çıkarıldığını söyledi.

Kasarcı ifadesinde, botun motoru durduktan sonra Kaptan Özben'in bir yetkiliyi telefonla arayıp "İş akdinizi feshedeceğim’ demiştiniz. Şimdi biz ölüyoruz, ne biliyorsanız yapın’” dediğini iddia etti.
Habere göre ayrıca, botun olaydan bir hafta önce yapılan kontrollerinde otomatik pilot mekanizmasının arızalı olduğu ve acil durum anında devreye giren jet motorlarını besleyen akülerden birinin boş, diğer 4’ünün ise eksik güçte olduğu ortaya çıktı. Bu durumun raporla kıyı emniyetine bildirilmesine rağmun botun tamir görmediği belirtildi. 


Şile Limanı’nda fırtına nedeniyle makinelerin stop etmesi ile kayalıklara çarparak batan ve 4 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait KEGM-7 botunun, olay günü arızalı olarak göreve gönderildiği ortaya çıktı.

4 Aralık 2012 Salı günü meydana gelen deniz kazasında, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait KEGM-7 Acil Müdahale Botu, fırtına nedeniyle arıza yaparak kayalıklara çarparak batmış ve botta bulunan Kaptan Cemil Özben, Çarkçıbaşı Mehmet Genç ve Yağcı Turgay Sarıboğa ile kazazedelere yardım etmeye çalışan, balıkçı Mümin Akgün hayatını kaybetmişti.

KEGM-7 BOTUNUN OTOMATIK PİLOTU ÇALIŞMIYOR

 
Deniz Haber Ajansı’nın ulaştığı belgelere göre, KEGM-7 Acil Müdahale Botu’nun ‘Haftalık Planlı Bakım ve Tutum Çizelgesine’ göre otomatik pilotun çalışmadığı ve faal olmadığı belirlenerek, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bildirildiği öğrenildi.
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde görevli Kaptan Serkan Dinç tarafından kontrolü yapılan KEGM-7 Acil Müdahale Durum Botu’nun, Otomatik Pilot mekanizmasının faal olmadığı ve çalışmadığını kayıt altına aldığı kaydedildi.

KEGM-7 Acil Müdahale Botu’nun bakımını yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Tahlisiye Daire Başkanlığı’nda görevli, Kaptan Serkan Dinç’in hazırladığı raporu imzalayarak, kazadan bir hafta önce 26 Kasım 2012 Pazartesi günü, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği belirlendi.

KEGM-7’NIN AKÜLERI, KULLANIM ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ

Bir başka belgede ise KEGM-7 botunun kaza günü mesaide olan kaptanı Rıfkı Çırtlık ve Çarkçıbaşısı Ali Çiftçi’nin, Deniz Hizmetleri Daire Başkanlığı’na, kazadan bir gün önce gönderdiği raporda, KEGM-7 botunun emergency akü grubunun ömrünü tamamladığını ve acil olarak değiştirilmesini istediği kaydedildi.

Kaptan Rıfkı Çırtlık ve Çarkçıbaşı Ali Çiftçi imzasıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Deniz Hizmetleri Daire Başkanlığı, Bakım-Onarım Müdürlüğü’ne, kazadan bir gün önce 3 Aralık 2012 Pazartesi günü gönderdiği rapor aynen şöyle:


“Şile Limanı’nda konuşlu bulunan botumuzun aylık akü planlı bakım tutumları esnasında Emergency Akü Grubunda 5 numaralı Avantaj Markalı akünün kullanım ömrünü tamamladığı voltaj ölçümü ile tespit edilmiştir. Emergency Grupta bulunan diğer Avantaj marka akülerin yakın zamanda kullanım ömürlerinin dolacağı tahmin edilmektedir.

Acilen Emergency akü grubunda kullanılmak üzere 4 adet 200 AH, akü ihtiyacımız vardır. Temini hususu bilgilerinize arz ederiz.”

KEGM-7 KAPTANI RIFKI ÇIRTLIK’IN RAPORU GÖZARDI EDİLDİ

Şile Limanı’nda mesaide bulunan KEGM-7 Acil Müdahale Botunun kaptanı Rıfkı Çırtlık’ın, Volgo Balt 199 isimli geminin battığı ihbarı geldikten sonra, 4 Aralık 2012 Salı günü saat 10.15’de KEGM-7 botu ile limandan çıkmaya çalıştığı, ancak dalgalar ve fırtına yüzünden çıkamadığını, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne rapor ettiği öğrenildi.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y