Nakliyat-İş: UKOME kararları Kaldırılsın Ekmeğimizle Oynamayın

Topkapı Ambarlarda çalışan 1000 işçi UKOME kararını protesto etti. Kadir Topbaş’a seslenen işçiler, “Ekmeğimiz ve geleceğimiz ile oynanmayın” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesine 31.12.2012 tarihi itibarı ile yük taşıyan araçların girmesini yasaklayan kararı bugün Nakliyat-İş’e üye işçiler tarafından protesto edildi.

Topkapı Ambarlarda çalışan bin civarında işçi sabah işbaşı yapmayarak, bugün gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldı.

UKOME kararına göre Nakliyeciler Sitesine araç girişi yasaklanıyor ve Site’de bulunan işyerlerinin Hadımköy-Delikkaya’ya taşınması gerekiyor. Ancak Hadımköy’de tahsis edilen bölgede belediyenin hiçbir altyapı ve bağlantı yollarını yapmaması işyerlerinin buraya taşınmasını imkânsız hale getiriyor.

Yapılan basın açıklamasında sitede bine, taşrada ise 2 bine yakın işçinin çalıştığı belirtildi. Bu sayıya işverenler, kamyoncular, esnaflık yapanlar ve aileler de eklenince sektörde bulunan on binlerce insanın geçimini etkileyecek bu kararın kaldırılması ve işçilerin emekçilerin ekmeğiyle oynanmaması gerektiği vurgulandı.

Basın Açıklaması DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

Küçükosmanoğlu, yerli-yabancı kargo tekellerinin istemleri doğrultusunda çıkarılan Karayolları Taşıma Kanunu ve Yönetmelikleri, belge zorunlulukları, yeni yasal yükümlülüklerle Nakliyat Ambarlarının kıskaca alındığını ifade etti. Nakliyeciler Sitesinin faaliyetinin İstanbul trafiğini etkilediğini belirten Küçükosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından Hadımköy-Delikkaya bölgesinde 217 dönüm bir arazi Nakliyat Ambarlarına tahsis edilmiş, ancak Büyükşehir Belediyesi tarafından bu bölgede herhangi bir altyapı çalışması yapılmadığını ifade etti. 


 
Küçükosmanolu şunları dile getirdi:

"Ülkemizde şehirlerarası yük taşımacılığının, nakliyesinin en önemli Merkezi İstanbul-Topkapı Nakliyeciler Sitesi’dir. Nakliyeciler Sitesi otuz yılı aşkın süreden beri hizmet vermektedir. Sirkeci’den, Yağ İskelesi’nden gelen yüzyılı aşkın bir tarihi olan işletmeler vardır. Sitede 1000’e yakın, taşrada ki karşılıklarında 2000’e yakın işçi çalışmakta, işverenler, kamyoncular, esnaflık yapanlar, eşler ve çocuklarla bu sektörde on binlerce insan geçimini sağlamakta, ekmek yemektedir.

30 yılı aşkın süreden beri burada çalışan işçiler sendikalı, toplu iş sözleşmesi düzeninde çalışmaktadırlar. Şu an işçilerin tamamı sendikamız Nakliyat-İş üyesidir. Yerli-yabancı kargo tekellerinin istemleri doğrultusun da çıkarılan Karayolları Taşıma Kanunu ve Yönetmelikleri ile Nakliyat Ambarları kıskaca alınmaktadır."

“Bu durumda Nakliyat Ambarları Hadımköy’e nasıl taşınsın?” diye soran Küçükosmanoğlu, Nakliyeciler Sitesi’nin araç trafiğine kapatılmasının binlerce işçinin ekmeği ile oynanması anlamına geldiğini dile getirdi.

Buna izin vermeyeceklerini söyleyen ve Başkan Kadir Topbaşa’a seslenen nakliyat işçileri, UKOME kararlarının kaldırılması ve işçilerin-emekçilerin ekmeği ile oynanmaması çağrısında bulundu.

Basın açıklamasında sık sık “UKOME kararları kaldırılsın”, “UKOME ekmeğimizle oynama” , “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız” sloganları atıldı. (sol.org.tr)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y