ODTÜ Zulme Karşı Ayağa Kalktı ve Direndi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'den fırlatılacak olan Göktürk-2 uydusu için ODTÜ'ye gelecek olması öğrencileri harekete geçirdi. Başta öğrenciler üzerinde uygulanan polis ve yargı baskısı olmak üzere, üniversitelerde estirilen devlet terörüne tepkilerini dile getirmek isteyen öğrenciler bir araya gelip harekete geçti.

Erdoğan'ın ODTÜ ziyaretinin öğrenciler ve üniversiteler üzerinde uygulanan baskının bir göstergesi olması öğrencilerce protesto edilmek istenince bildik polis saldırısı yaşandı. 


ODTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Ferdan Ergut: "Olaylar şöyle başladı: 15.30'da öğrenciler Fizik'te toplandılar. Tayyip'in geleceği binaya yürümeye başladılar. Polis barikatına geldiğimizde barikatla aramızda yüz metreden fazla mesafe vardı. Daha arka sıradakiler henüz toplanmamıştı bile. Öğrenciler ne yumurta ne taş; hiçbir şey atmıyorlardı. Sadece slogan atıyorlardı. Ve demokratik haklarını kullanırlarken gaz bombaları üzerimize atılmaya başlandı. Ben ayrıldım ve ofise geldim. Ondan sonra elbette herşey bambaşka bir hal aldı. Kayıtlara geçsin: ODTÜ'de saldırı polisten geldi. Çocuklarımız evlerinde otururken gaz bombası yedi. Bu bir rezalet!" diyerek polis saldırısının başlangıcını aktardı. 

Polis saldırganlığı karşısında ilk anda dağılan öğrenciler hemen toplanıp polis saldırısına karşı koymaya başladı. Zaman ilerledikçe polis saldırısına karşı barikatlar da oluşturan öğrenciler polisin vahşetini bir ölçüde önlemiş oldular.

Erdoğan'ın ODTÜ'ye 3000'den fazla polis zırhlı araçlarla gelmesi bir işgal hareketi görünümyle gerçekleşti. Polisin yoğun olarak kullandığı gaz bombaları sonucu Başbakan Erdoğan ve yanındakiler de gazdan etkilendi.

Polisin saldırganlığına direnen öğrenciler en sonunda saat 21:00 sıralarında polisin ODTÜ'nün dışına çıkmasını sağladı. Polisin saldırısında 6 öğrenci ağır şekilde ve sayısız öğrenci de hafif biçimde yaralandı. Adının Barış olduğu bildirilen öğrenci başına isabet eden plastik mermi sonucu ağır biçimde yaralandı.

Polisin ODTÜ dışında çıkacak öğrencilere saldırmaya devam etmek için beklemesi üzerine ODTÜ öğrencileri üniversite yönetimini göreve çağıran bir toplantı istediler ve bu toplantı gerçekleşti.

Polisin hastanelerde ve ODTÜ çevresindeki semtlerde öğrenci gözaltına almaya çalıştığı bilgileri sürekli olarak gelmekte.

ODTÜ öğrencileri bugün geçmişine yakışır biçimde bir direniş sergiledi. Direniş estirilen devlet terörüne ve üniverstelerin birer enkaz haline getirlmesine tepki olarak önemli bir adımı oluşturdu.


ODTÜ´de Erdoğan İstenmiyor Polis ÖDTÜ´yü İşgal Etti

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y