Tahir Canan´a Özgürlük Mücadelesinde Son Gelişmeler

Tahir Canan'ın uzun yıllara yayılan haksız hapisliği yakından takip ediliyor. Tahir Canan'ın hukukla mücadelesindeki son gelişmeleri oğlu İlhan Canan kısaca özetliyor.
 
Merhaba Dostlar,
Babam Tahir CANAN ile ilgili olarak yürütmüş olduğumuz Tahir CANAN a özgürlük kampanyasında siz değerli dostlarımızın da desteği ile uzun zamandır mücadele yürütmekteyiz. Mücadelemize son süreçte İktidar partisi ve Ana Muhalefet partisi Grup Başkanvekilleri ve Milletvekilleri ile yapılan görüşmelerde eklenmiştir. Bu görüşmelerde 3. Yargı paketinde yaşanan durum, yapmış olduğumuz başvuruya ret kararının verilmesi konuları ifade edilmiştir. Konuşulmakta olan 4. Yargı paketi ile durumun çözümü talep edilerek yaşanan hukusuzluklara dair dosya takdimi yapılmıştır.

Yürütmüş olduğumuz bu mücadelede hukuksal olarak tüm olanakları zorlamamıza, yaşanan hukuksuzlukları tüm detayları ile anlatmamıza, belgelememize rağmen bir sonuç alamadık. Çağdaş ve insan odaklı bir biçimde, uluslararası hukuk normlarının uygun şekilde yeniden yargılamada dâhil olmak üzere hukuk ve adalet talebimizde babam ile ilgili Suç olmadan ceza kesen bir mantık ile karşı karşıya kaldık.

Peki, bu kadar hukuksuzluk sonucunda bize verileni kabul edip duracak mıyız? Tahir CANAN için ‘’32 yıl yetmez 4 yıl daha yat’’ denilen mantığı kabul mü edeceğiz?

Elbette biz Tahir CANAN ailesi olarak 32 yıllık tutsaklığın daha fazla sürmesini kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Bu bağlamda Babam, bizler ve avukatlarımız her türlü hukuki başvurulara devam etmektedir.

Bu süreçte mücadelemize bir başka yöntemi daha dâhil ederek devam ettirdiğimizi sizlere bildirmek ve bu konuda detayları da paylaşmak istiyorum.

Sürdürülen mücadelede 4 Aralık 2012 tarihinde Tahir CANAN ın oğlu İlhan CANAN ve Gazeteci-Avukat Sn. Fikri AKYÜZ AKP genel merkeze giderek Grup Başkanvekili Sn. Ayşenur BAHÇEKAPILI ve AKP Genel başkan yardımcılarından Sn. Süleyman SOYLU ile görüşme yapmıştır. Görüşmede Tahir CANAN’ ın yaşadığı hukuksuzluk hakkında bilgi verilerek Adaletin sağlanması, darbelerle hesaplaşıldığı bir dönemde Tahir CANAN ın 12 Eylül hukuku ile cezaevinde bulunmasının ailemizde ve toplumda yarattığı etki üzerine bilgilendirme yapılmış ve hazırlanan dosyanın takdimi yapılmıştır. Sn BAHÇEKAPILI ve SOYLU duruma dair inceleme ve çalışmalar yapılacağına dair bilgiler vermişlerdir. 3. Yargı paketi ile cezaevinden çıkamayan ve 4. Yargı paketinin konuşulduğu şu günlerde Tahir CANAN nezdinde diğer 12 Eylül tutsaklarını da tutsaklarını da ilgilendirecek yasal düzenlemenin yapılması talep edilmiştir.

5 Aralık tarihinde İlhan CANAN AKP İstanbul milletvekili ve Hukuk komisyonu üyesi Sn. Bülent TURAN ile görüşerek sürece dair bilgilendirmede bulunmuş ve 3. Yargı paketi ile salıverilenlerin toplumda yarattığı etki ile Tahir CANAN ve 12 Eylül hukuksuzluğu ile halen cezaevlerinde yatan kişiler hakkında bilgi verilmiştir. Sn TURAN konuya duyarlılık göstermiş adalet bakanlığı ve hukuk komisyonunda duruma dair inceleme başlatacağını bildirmiştir. Tahir CANAN ile ilgili dosya takdim edilmiştir. 3. Yargı paketi ile cezaevinden çıkamayan ve 4. Yargı paketinin konuşulduğu şu günlerde Tahir CANAN nezdinde diğer 12 Eylül tutsaklarını da tutsaklarını da ilgilendirecek yasal düzenlemenin yapılması talep edilmiştir.

12 Eylül 2012 Tarihinde Tahir CANAN ı Bandırma cezaevinde ziyaret eden CHP Gençlik kolları başkanı Emre DOĞAN, CHP Parti Meclis Üyesi Umut AKDOĞAN ve Meryem Gül ÇİFTÇİ CHP genel merkezinde ziyaret edilmiş ve sürece dair karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

7 Aralık 2012 tarihinde CHP Grup başkanvekili Sn Emine Ülker TARHAN ile görüşme yapılarak sürece dair bilgi verilmiş yaşanan hukuksuzluk ve verilen hukuk mücadelesi konusunda gelinen aşamalar anlatılmıştır. Sn TARHAN konuya ciddi anlamda duyarlılık göstermiş ve gerek Savcı kimliği gerekse parti olarak konun takipçisi olacağını ve detaylı dosyanın tarafınca inceleneceğini bildirmiştir. 3. Yargı paketinde talebimizin ret olduğu gerçekliği hatırlatılarak 4. Yargı paketinde Tahir CANAN’ın özgürlüğüne kavuşması için Avukatımız Sn. Yıldız İmrek tarafından taslak hale getirilen yasa değişikliği metni takdim edilmiştir.

7 Aralık 2012 tarihinde konuya dair birçok kez açıklama yapan ve Tahir CANAN’ a özgürlük kampanyasına değerli katkılar sunan CHP Malatya Milletvekili Sn Veli AĞBABA ziyaret edilmiştir. Tahir CANAN ve diğer tutsakların 4. Yargı paketinde özgürlüğüne kavuşması için Avukatımız Sn. Yıldız İmrek tarafından taslak hale getirilen yasa değişikliği metni takdim edilmiştir

7 Aralık 2012 tarihinde Tahir CANAN gerçekliğini TBMM de ilk kez dile getiren ve Tahir CANAN’ a özgürlük kampanyasına değerli katkılar sunan İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili ve Emek Partisi Eski Genel Başkanı Sn Levent TÜZEL ziyaret edilmiştir. Konunun takipçisi olan Sn TÜZEL Yıldız İmrek tarafından tarafına gönderilmiş olan yasa taslağının kendilerince incelendiğini ve Tahir CANAN da dâhil olmak üzere 12 Eylül dönemi sonrasında infaz yasasındaki hukuksuzlar nedeniyle cezaevinde bulunan mahkûmların durumunun çözümü noktasında Yasa değişikliği verdiklerini ifade etmiştir.

Tahir CANAN ailesi olarak kurulan her komisyon, çıkan her yasal düzenleme, hukukun yarattığı her olanak takip edilmekte başvurular yapılmakta ve yaşadığımız hukuksuzluk tüm açıklığı ile anlatılmaktadır. 4. Yargı paketi öncesi gerek iktidar partisi genel başkan yardımcısı, grup başkanvekili ve milletvekiline, gerekse Ana muhalefet partisi grup başkanvekili, milletvekiline, gerekse önceki dönemlerde de konuya duyarlılık gösteren vekiller konu anlatılmış ve yaşanan hukuksuzluğun son bulması noktasında genel anlamda hemfikir olunmuş gözükmektedir.

Umarım 4. Yargı paketi düzenlemelerinde bu girişimlerimizin sonucunu alır ve Babam Tahir CANAN ve diğer 12 Eylül hukuksuzluğu ile cezaevinde uzun sürelerdir yatmakta olan tutsakların özgürlüğü sağlanır.

Konuyla ilgili bilgi ve gereğini rica ederim.

Saygılarımla,

İlhan CANAN


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y