TMMOB: Mesleğimize, Halkımıza, Ülkemize Sahip Çıkıyoruz

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, düzenlediği panelde hükümetin TMMOB Yasası'nda yapmak istediği değişikliği ve tasarıya karşı neler yapabileceklerini tartıştı.

Mimarlar Odası'nın Karaköy'deki binasında yapılan panel öncesinde, mühendisler Taksim'deki Makine Mühendisleri Odası'ndan Karaköy'e yürüyüş düzenledi. 


'MESLEK ÖRGÜTLERİ TESLİM ALINMAK İSTENİYOR'

Toplantıda açılış konuşmasını yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, AKP Hükümeti'nin hazırladığı TMMOB Yasa Tasarısı'nın meslek örgütlerini teslim alma amacı taşıdığını belirtti. Yasa tasarısı hakkında bilgi veren Solmaz, "Bizi teslim almalarına izin vermeyeceğiz. Ancak bunun bir söylemden hayatın gerçekliğine dönüşmesi için mücadele etmemiz gerekiyor. Tek rotamızın olması gerekiyor. O da, bu yasayı engellememek" dedi.

AKP'nin yeni bir hayat kurguladığının altını çizen Solmaz, "Bu nedenle oluşacak riskleri iktidar şimdiden devre dışı bırakmak istiyor. Bu tür engellerin aşılması için güçlü bir mücadele geleneğimiz var. Hem mesleğimize hem de topluma duyduğumuz sorumlularımız nedeniyle bu yasayı engellemek zorundayız" diye konuştu.

Solmaz'ın ardından TMMOB'nin merkez yönetiminde ve bağlı odalarda daha önce görev yapmış olan Sabri Orcan, Yavuz Bayülken, Murat Turan ve Oğuz Gündoğdu'nun katılımıyla panel gerçekleştirildi. 


'KAR YAPSINLAR, SİYASET YAPMASINLAR'

Sabri Orcan, TMMOB'un tarihi boyunca bütün siyasi iktidarlardan baskı gördüğüne dikkat çekti, "Hayatın her alanında daha iyi bir planlamaya dikkat çektiğimiz, yanlış yatırımlara karşı çıktığımız için baskı gördük" dedi. AKP'nin son yasayla meslek odalarını "kar yapan kurumlar" haline getirmeye çalıştığını belirten Orcan, "Böylece, ülkenin sorunlarıyla ilgilinen kurumlar olmaktan uzaklaştıracaklar. Kar elde etsinler, fakat siyasete bulaşmasınlar, istiyorlar. Odaları yozlaştırlak istiyorlar" diye konuştu. Orcan, "Bunu başaramayacaklar" dedi.

Murat Turan ise TMMOB'a "Politika yapıyorsunuz. Meslek sorunlarıyla ilgilenmiyorsunuz" eleştirisinin getirildiğini hatırlatan Turan, "Gerçekten politika yapabildik mi? Hayır. Parlamentoyu etkileyemediğiniz sürece sorunlarınız devam eder. Yeteri kadar parlamentoyu etkiyelememişiz ki, böyle bir yasayla karşılaştık" diye konuştu.

Oğuz Gündoğdu ise TMMOB'un özelliklerini "yurtsever, devrimci, çağdaş ve nitelikli" olarak sıraladı, "Dolayısıyla yasayı çıkartırken işleri kolay olmayacak. Yanlış giden bir şey varsa, muhalefet etmemiz normal değil mi?" diye sordu. Hükümetin "kentsel dönüşüm" projesine dikkat çeken Gündoğdu, "Bu projenin yolunu açmak için TMMOB'un sesini kesmek istiyorlar" dedi.

Panelin ardından gerçekleştirilen forumda mühendis, mimar ve şehir plancılar, yasa tasarısına karşı nasıl mücadele edeceklerini tartıştı. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y