Topkapı Şişecam´da İşten Atılanlar Direnişte

Şişecam'da çalışan işçiler, fabrikayı terk etmeme eylemine başladı. İşçileri Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ziyaret etti.

Çetintaş, Şişecam tarafından alınan kapatma kararını ve işçilerin işsiz bırakılmasını protesto etti. Çetintaş, "Şişecam bugün dünyanın sayılı şirketlerinden biri haline geldiyse bunda işçilerin payı inkar edilemez. Topkapı işçisi, Şişecam işçisi olarak çalışma hayatına devam etmek, Şişecam'ın diğer fabrikalarında mevcut haklarıyla çalışmak istiyor. Bu talep gerçekleşinceye kadar mücadelemiz devam edecek" dedi.

CHP Milletvekili Çelebi de "Fabrika taşınırken yıllarını Şişecam'a vermiş, Şişecam'ın bir dünya şirketi haline gelmesinde emeği olan işçilerin mevcut haklarıyla istihdamı sağlanmıyor. Şişecam yönetimi hiçbir sosyal kaygı taşımadan 575 cam işçisini kışın ortasında sokağa bırakıyor" dedi.


Bugün fabrikada nöbete başlayan işçiler yatay geçiş hakkını alabilmek için fabrika önüne direniş çadırı kuracak. Şişecam'ın diğer fabrikalarında çalışan işçiler fazla mesaiye kalmayarak emekçilerin mücadelesine destek oluyor. İşçiler 1 Ocak'ta da Türkiye'deki 12 Şişecam fabrikasında tüm gün iş bırakacak.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y