Viranşehir´de Barış Yemeği

Tan: Barış hakları ve hukuku tanımakla gelir
 

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde BDP’nin organizasyonunda 7 yıldır aralarında hüsümet bulunan Topkan ve Çalışkan aileleri için düzenlenen barış yemeğine 10 bin yurttaş katıldı. Barış yemeğinde konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, “Bizler halkımızın kölesiyiz. Sorunlarımızı çözelim ki, amaçlarımıza ulaşabilelim. Kötülüğe karşı hep birlikte sesimizi yükseltelim ve kötülüklere izin vermeyelim” dedi. Arkasından konuşan Altan Tan, barışın yolunun herkesin hakkının ve hukukunun tanınması olduğunu belirterek, “Yoksa Başbakan’ın dediği gibi hakları vermeden gel hakkını helal et demekle olmaz. Hakkımız haram, zıkkım olur” diye konuştu.

BDP Viranşehir İlçe örgütü ve BDP’li Belediyenin organizasyonunda aralarında 7 yıldır husumet bulunan aynı aileden Çalışkan ve Topkan aileleri barıştırıldı. Viranşehir’in en büyük ailelerinden biri olan Xidreka ailesine mensup akraba iki aile arasında 7 yıldır süren hüsümette, bugüne kadar 4 kişi yaşamını yitirirken, 5 kişide yaralandı. Belediyeye ait Med Kültür Merkezi’nde düzenlenen barış yemeğine DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan, Urfa Milletvekili İbrahim Binici, BDP Urfa İl Başkanvekili Mehmet Çiçek, ilçe belediye başkanları ve BDP’nin ilçe örgütlerinin yanı sıra yaklaşık 10 bin yurttaş katıldı.

Türk, aileleri kapıda karşıladı

Sabah saatlerinden itibaren kültür merkezine gelmeye başlayan yurttaşların tamamını belediye Başkan Vekili Mehmet Burun kapıda karşıladı. Zabıtanın güvenlik önlemi aldığı merkezin arkasına çevik kuvvet polisleri ve TOMA konumlandırılırken, yurttaşlar adeta yemeğin verileceği merkeze akın etti. Çalışkan ailesini ve lideri Ahmet Çalışkan’ı merkeze Urfa Milletvekili İbrahim Binici getirirken, Ali Topkan ve ailesini ise merkeze Diyarbakır Milletvekili Altan Tan getirdi. Aileleri merkezin kapısında karşılayan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, her iki ailenin kucaklaşmasını sağladı. 


‘Arap Kürt kardeştir’

Ailelerin el sıkışıp, sarılmalarının ardından bahçedeki yurttaşlara Ahmet Türk seslendi. Her iki aileye teşekkür eden Türk, iki ailenin barışının tüm halkların barışına vesile olacağını belirtti. Günün barış, kardeşlik ve eşitlik günü olacağını söyleyen Türk, şöyle konuştu: “Tüm çevre il ve ilçeler bu barışa gelmişler, sadece Kürtler değil, Arap kardeşlerimiz de gelmiş, onlar da hoş gelmişler. Bizler kardeşiz, Arap-Kürt kardeşçe yaşıyoruz. Bu kardeşliğimizi kimse bozamaz. Her iki aileden şunu bekliyoruz, barış demek bağışlamak, feda etmek demektir. Onlar da bugünden sonra birbirlerine kardeşçe bakacaklar ve kesinlikle aralarında artık böyle bir husumet olmayacak. Yaşananlardan tüm milletimiz, halkımız rahatsız olmuştur. O duyguları içinizden çıkarıp, barış, kardeşlik ve iyilik duygularını taşıyın.”

‘Bizler halkımızın kölesiyiz’

Ailelerden Viranşehir halkının ve Kürt halkının ricasının barış olduğunu söyleyen Türk, “Bugünden sonra aranızda kardeşlik yürüyecek, eşitlik yürüyecek. Bizim hayalimiz, halkımız bu ölümleri, bu düşmanlıkları arasından kaldırsın. Ona yakın ailemiz arasında düşmanlık var, buradan hepsine sesleniyorum, barış için kendinizi hazırlayın. Bizler ancak kendi aramızda barışı sağlarsak tüm dünya halkları ile aramızda barışı sağlayabiliriz. Bugün görüyoruz ki, halkımız arasında birçok sorun var. Bizler onlardan rica ediyoruz. Bizler halkımızın kölesiyiz. Sorunlarımız çözelim ki, amaçlarımıza ulaşabilelim. Kötülüğe karşı hep birlikte sesimizi yükseltelim ve kötülüklere izin vermeyelim” dedi.

‘Bölge kaynıyor’

Türk’ün ardından konuşan Altan Tan, Kürtlerin barışa herkesten fazla ihtiyacı olduğunu söyledi. Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta ve Kürdistan’da süren bir yangın olduğuna işaret eden Tan, şöyle konuştu: “Bölge kaynıyor. Eğer biz Kürtler, Araplar, Türkler kendi aramızda barışı sağlarsak, okyanus ötesinden hiç kimse gelip bize müdahale etme hakkı bulmaz. Eğer biz kendi aramızda sorunlarımız halletmezsek, kardeşler birbirimiz arasındaki husumetleri gidermezsek, bir kardeş diğer kardeşin tüm malını, mülkünü yerse, onun hukukunu bozarsa, o zaman o evde huzur kalmaz ve bütün dünya gelir o evin içine karışır. Bu barış çok önemli onun için her iki aileye candan teşekkür ediyoruz.”

‘Barış, hakları vererek olur’

Peygamberin sulha ilişkin hadisini hatırlatan Tan, hükmedenlerin efendisinin sulh olduğunu kaydetti. Kendi nefsini yenen, içindeki kin ve nefreti barışa dönüştüren geçmişe bir çizgi çeken, yeni bir sayfa açan insanların üzerinde Allah’ın rahmeti olduğunu söyleyen Tan, “Bizim gayemiz önce Türkiye sonra tüm Ortadoğu’ya barışı yaymaktır. Bunu yapmazsak kıyamete kadar birbirimize zarar vereceğiz. Ama barış nasıl olacak. Herkesin hakkı, hukuku verilerek olacak. Yoksa Başbakan’ın dediği gibi hakları vermeden gel hakkını helal et demekle olmaz. Hakkımız haram, zıkkım olur. Onun için, hukuk gelecek, sulh gelecek, herkesin hakkı, hukuku verilecek ondan sonra aynen Viranşehir gibi, her yerde, Kürt, Türk, Arap, Süryani, Ezidi, Alevi, Sünni kim varsa beraber yaşayacağız. İşte yapılması gereken bu” dedi. Sonra dua eden Tan, “Yarabbim bizi idare edenlere akıl, fikir ver. Kaplerini yumuşat. Yarabbi kim ki haktan çıkarsa onu kahret” dedi. Ardından BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici halkı selamladı.

Konuşmalardan sonra 10 bin yurttaş, vekiller ve aileler ile birlikte yemek yedi.


(Hadi Arjen Kuranlıoğlu - Amed News Agency)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y