Viranşehir´de Elektirik Kesintisine Öğrenci Protestosu

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki elektrik kesintilerinin artık içinmden çıkılmaz bir kabusa dönüşmesi üzerine durumu protesto etmek isteyen öğrencilere polis engel oldu.
 

Genelde elektirik üretiminin merkezi olan Kürt şehirlerinde kış gelince elektirikler kesilmeye başlar ve bu sürekli bir hal alır. Viranşehir'de de kışın gelmesi ile birlikte elektrik sıkıntısı her yıl olduğu gibi tekrar yaşanmaya başladı. Sık sık yaşanan elektrik kesintileri yüzünden geceleri ders çalışamadıklarını ve elektiriğe bağlı ısınmada büyük sorunlar yaşadıklarını belirten öğrenciler, Tedaş'a yürümek isteyince polis engeline takıldı. Viranşehir'in Cumhuriyet meydanında toplanan onlarca öğrenci ve öğretmen, elektrik kesintilerini protesto etmek için pankart açıp Kışla Mahallesi'nde bulunan Tedaş şubesine yürümek istedi. Durumu öğrenen çevik kuvvet ekipleri öğrencilerin yasal haklarını kullanmalarını engelledi. Yürüyüşe yasal hiçbir hakkı olmamasına rağmen izin vermeyen polis, protesto pankartı açmak isteyen öğrencileri de engelledi. Yürüyüşe katılanlar üzerinde baskı oluşturmak amacaıyla keyfi olarak kimlik bilgileri kontrol uygulamasında bulunan polis ve öğrenciler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Ardından öğretmenlerin devreye girmesi ile öğrenciler haklı taleplerini dile getirerek dağıldılar.

Kimse sesimizi duymuyor bari sesimizi Redhack duyup duyursun diyerek elektirik kesintisinin yarattığı kronik sorunu anlatan pankartlarını polis engelleyince pankartı çevre esnafına bırakan öğrenciler elektirik kesintileri devam ederse yaşanacak yeni protesto gösterilerinin de olacağını bildirdiler.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y