19 Ocak 6. Yılda Buradayız Ahparig!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 6. yılında vurulduğu yerde anıldı. Binlerce kişi, "Buradayız ahparig" dedi.

Şişli'de "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz. Buradayız Ahparig" pankartı arkasında binlerce kişi toplandı. En önde Rakel Dink, Delal Dink, Osrof Dink ile Sevag Şahin Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı yer aldı. Dink ailesine Cumartesi Anneleri ile BDP Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu Üyesi Sebahat Tuncel, CHP miletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Musa Çam, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ve ESP yöneticileri eşlik etti.

Binlerce kişi, Agos Gazetesi önüne doğru yürüyüşe geçerken, çok sayıda dilde "Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hrant'ız", "Buradayız Ahparig", "Katilleri koruyan cinayete ortaktır", "Ji bo hrant ji bo dad e", "Geleneği terk et katilleri teslim et" yazılı dövizler taşındı. 


'IRKÇILIĞA KARŞI BURADAYIZ AHPARİG'

Yürüyüş boyunca Ermenice ezgiler çaldı, binlerce kişi ""Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz", "Biz bitti demeden bu dava bitmez", "Irkçılığa, katilleri koruyanlara, karanlığın bekçilerine karşı buradayız ahparig", "Katilleri koruyan cinayete ortaktır", "Katil devlet hesap verecek", "Geleneği terk et katilleri teslim et", "Biji bıratiye gelan" sloganlarını attı.

Yürüyüş devam ederken, Dink'i sevenler Agos Gazetesi önünde toplanmaya başladı. Agos Gazetesi'nin balkonundan "Buradayız Ahparig 6. yıl" yazılı pankart asıldı. Dink'in tam vurulduğu yere karanfiller bırakılırken, Ermenilerin tedirginliğini simgeleyen ve "Kavga felaket, barış adalet getirir. Barış güneşe benzer her yeri ve her şeyi anlatır" yazan güvercin figürleri bırakıldı. Agos önüne ayrıca "Biz bitti demeden bu dava bitmez" yazılı pankart asıldı. Buradan da Ermenice ağıtlar yükseldi.

Amerikalı dilbilimci ve yazar Naom Chomsky, BDP Milletvekilleri Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık ile gözaltında işkenceyle öldürülen Hasan Ocak'ın kardeşi Maside Ocak, Agos binasına girerek ailenin acısını paylaştı.

Binlerce kişi Agos Gazetesi önüne geldiğinde, Hrant Dink'in vurulduğu saatte, Hrant'ın sesi eşliğinde saygı duruşu yapıldı. 


ADALET 6 YILDIR CAN ÇEKİŞİYOR

Ardından Hrant'ın Arkadaşları adına bu yılki konuşmayı ilahiyatçı yazar Hidayet Şefkatli Tuksal okudu. Tuksal, "6 yıl önce bugün, bu saatlerde Hrant Dink, burada katledildi. Onu katleden karanlığı tanıyor ve ona sıkılan o menfur kurşunların mesajını biliyoruz. Bugün o mesaja karşı hep birlikte buradayız. Bu ülkenin her kesiminden, kendisini Hrant Dink'e borçlu hisseden, onun kaybıyla kendisinden bir parça kaybettiğine inanan ve onun için adalet isteyen insanlar olarak buradayız. O hastalıklı ve öldürücü mesajı bir daha hiç kimse almasın diye buradayız. Nefret ve şiddetin bu ülkenin hayrına bir yol olmadığını söylemek için buradayız. Hakikatin ve dostluğun hatırı için buradayız" dedi.

6 yıldır adaletin tecelli etmesini beklediklerini belirten Tuksal, ekledi: "Ancak katillerin eline silah veren, onları cesaretlendiren, cinayeti örgütleyen, soruşturmayı karartan devlet içindeki yapı yargı önüne çıkarılmadı, verilen sözler tutulmadı."

Aksine Hrant Dink'i ölüme götüren tüm resmi görevlilerin terfi ettirildiğine dikkat çeken Tuksal, "6 yıldır adalet can çekişiyor" dedi. Tuksal, unutmadan, yorulmadan, bıkmadan adalet talep ettiklerini ifade etti.

Tuksal, Hrant Dink'e de seslendi, Ermeni soykırımını kast ederek, "O kanlı kuyunun varlığını senin sayende öğrendik. Öğrendiklerimiz bizi hak ve hakikat karşısında sorumlu kıldı. Biz bugün, Allah ve tarih önünde bu sorumluluğumuzu yerine getirmek için buradayız" dedi.

Dink'in iki halkın yaralarını sarmak, iki halk için daha adil ve onurlu bir gelecek sağlamak için hayatını verdiğine işaret eden Tuksal, bu mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. CHOMSKY: ONUN İZİNDEN GİTMEYE SÖZ VERİRSEK...

Ardından ABD'li muhalif yazar ve dilbilimci Noam Chomsky konuştu. Agos'un balkonundan seslenen Chomsky, "Bu çok etkileyici ve ilham verici kalabalığı görmek çok sevindirci. Düştüğü yere gelen bu kadar insan, onun izinden gitmeye söz verdiğinde ancak başarabiliriz. Onu ancak böyle en iyi şekilde anarız" dedi. 


RAKEL DİNK: ÜSTÜNLÜK DİYE ÖTEKİLERİ YOK EDİYORLAR

Ardından Rakel Dink, binlerce kişiye seslendi. Rakel Dink, şöyle konuştu:

"Sevgili dostlar bugün altıncı yıl oldu. 6. özlem dolu ama kararlılıkla onun vurulduğu yerde, burada bulunuyoruz, buradayız. Sizinle biraz dertleşeceğim. İyilik eden yok, bir kişi bile yok. Herkes suç işliyor. Herkes, her devlet işlemeye devam ediyor. Suç ve günah altın olsa kimse takmaz. Fakat suçu işlerken maalesef düşünce de, akıl da, körleşmiş ve kapalıdır.

Kazanç, üstünlük derken kimleri yok ediyorlar, nelerden mahrum kalıyorlar. Farkında olmadan veya farkında olarak yok etmek... Yok etmek var olmaksa, var olman benim, bizim yok olmamızın üzerindense bu senin büyüklüğünün ve üstünlüğünün ispatı değil, hiçliğinin ispatıdır.
 
Ey, Tanrı benzerliğinde yaratılmış insanoğlu; güç ve yetki sahibi olacağım derken insanlığından da olma! Çalmaya, gasp etmeye ve öldürmeye gelenle hiçbir ortak paydamız, paydaşlığımız olmasın, sevgili kardeşler.

Canımıniçini, sevgilimi, çutagımı (keman) öldürtmek, düşünme ve algı yoksunluğunun ispatı değil mi? Ounsursuzluk, mahcubiyet ve utanç değil mi? Tahammülsüzlüğün ispatı değil mi? Yoksa hala 'Bunlar da ne demek' mi diyorlar? 'Evet, öyle diyorlar' diye düşünüp ümitsizliğe düştüğüm zaman, Hisus (Mesih İsa) kulağıma fısıldar: 'Ben kabirde kalsaydım, haklı olurdun meyus durmaya. Fakat kabirde kalmadım; kalmadığım gibi, bütün gerçekler de gün gibi, güneş gibi ortaya çıkacak.' Kalk, meyus olma! Evet, meyus olmayacağız. Umutla, imanla, şevkle buradayız, birlikteyiz.
 
Ey Türkiye'nin güzel insanları, sevgili gençler, anneler, babalar, kardeşler!
Türkiye'nin sevgili vatandaşları!

Sağdakine de, soldakine de zarar vermeden, ötekileştirmeden, ayrımcılık ırkçılık etmeden buradayız. Adalet borcumuzu hatırlayarak buradayız. Sevgimizi hatırlayarak, umudumuzu hatırlayarak buradayız. Yataklarında sevdiklerinin elini tutarak ölme fırsatı ellerinden alınanların anısına buradayız. Acımızla onurumuzla buradayız. Doğruluk ve adalet için buradayız. Bir birimize hikayelerimizi anlatmak, anlamak içih buradayız. Hoşgeldiniz, hepiniz hoşgeldiniz. Buradaya olmaya devam edeceğiz. Teşekkür ederim."

Rakel Dink'in konuşmasının ardından ellerindeki karanfilleri Dink'in vurulduğu yere bırakanlar, Agos önünden ayrıldı. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y