1981´de İdam Edilen Veysel Güney´i Kaybeden Yüzbaşının Adresi Tespit Edildi

1981 yılında idam edilen ancak cenazesi ailesine verilmeyen Veysel Güney’in arkadaşları, cenazeyi teslim alan yüzbaşı Burhan Erdem’in kimlik bilgilerine ve adresine ulaştı. Savcılık da soruşturmayı başlattı.

Devrimci 78’liler Federasyonu, Meclis kararı olmadan, özel kanun çıkartılarak 1981’de idam edilen, ancak cenazesi şimdiye kadar bulunamayan Veysel Güney’in cenazesini teslim alan Yüzbaşı Burhan Erdem’in kimlik bilgilerine ve adresine 32 yıl sonra ulaştı.

Özel yasayla idam

12 Eylül darbesinden 3 ay sonra Gaziantep’te operasyonla yakalanan Veysel Güney, çıkan çatışmada bir teğmenin ölmesinden sorumlu tutuldu. Güney’ hakkında 8 Haziran 1981’de 2473 sayılı “Veysel Güney Hakkındaki Ölüm Cezasının Yerine Getirilmesine Dair Kanun” çıkarıldı. Ertesi gün Resmi Gazetede yayınlanan kanundan sonra Güney, 10 Haziran günü idam edildi.

Veysel’in cenazesi defini için tutulmuş olan tutanak ile infazda hazır bulunan Hükümet Tabibi Fahri Zenciroğlu ve Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Mete Göktürk tarafından Yüzbaşı Burhan Erdem’e teslim edildi.

Cenazesi ailesine verilmeyen Güney’in mezarının yıllar sonra Gaziantep eski mezarlığında olduğu iddia edildi. Bunun üzerine başlatılan soruşturmada Mezarlık Müdürlüğü’nün kayıtları incelendi ve 9 Haziran 1981 yılına ait son kayıtta, 105341 numaralı mezarda “faili meçhul” birinin yattığı ve ölüm gerekçesi olarak “idam” yazıldığı belirlendi. Mezar açıldı ve çıkan kemiklere DNA testi yapıldı. Sonuçlar ailesinin DNA’sıyla uyuşmuyordu. Savcılık “DNA testleri uyuşmasa da Güney’in 105341 numaralı mezarda yattığı anlaşılmaktadır” dedi.

Tüm bunlar olurken Güney’in ailesine verilmeyen ‘veda mektubu’ da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan istenen dava dosyasının içinden çıktı.

Devlet bulamadı

Güney’in sadece mektubuna ulaşan ailesi ve arkadaşları, Genelkurmay’a dilekçe göndererek, Erdem’in adresini istediler. Genelkurmay “bilgilerin olmadığı”na dair yanıt bir yanıt verdi. Vatan’dan Çınar Özer’in haberine göre, Devrimci 78’liler Federasyonu Erdem’in kimlik bilgilerini ve ikamet adresini kendi çabalarıyla buldu. Ankara Başsavcılığı’na bilgileri veren avukatlar, Erdem hakkında, “Güney’in idamı sonrasında cenazesinin kaybedilmesi suçunu tek başına ya da iştirak halinde işlemek, suç faillerini gizlemek ve görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. “Şu ana kadar şüpheli hakkında bir soruşturma açılmadığı anlaşılmaktadır” denilen dilekçe üzerine savcılık hazırlık numarası vererek, soruşturma başlattı.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y