2-3 Şubat´ta 1. Kürdistan Alevi Konferansı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnanç Komisyonu, 2-3 Şubat tarihleri arasında 1. Kürdistan Alevi Konferansı düzenleyecek. Konferans ile ilgili DTK binasında basın toplantısı düzenlendi.

Aleviliğin Kürdistan’daki varlığı, geçirdiği evreler ve sorunların tartışılacağı konferans, DTK, Demokratik Alevi Federasyonu, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından düzenleniyor.

Konu ile ilgili yapılan basın toplantısında konuşan 1. Kürdistan Alevi Konferansı Hazırlık Komitesi üyesi İmam Dalsever, "Ortadoğu’da toplumların direniş ve inanç felsefesi olan Aleviliğin ortaya çıkmasında toplumsal, tarihsel ve inançsal nedenler vardır" dedi.

Alevi inancını bin yıllara taşıyan tarihsel gücün temelinde ise "iktidarlara ve iktidarlaşan güçlere karşı direniş"in olduğunu vurgulayan Dalsever, "Kürt Kızılbaş Aleviliği Mezopotamya’da bu tarihsel temel üzerinde iktidarlara karşı sürekli bir direniş tutumunu sergilemiştir" şeklinde konuştu.

Alevilerin, Ortadoğu'da yaşadıkları her toplumda farklı adlarla anıldığını belirten Dalsever, Alevilerin "Yol Bir, Sürek Bin" yaklaşımı ile özünü ve inancını birlik içinde koruduğunu kaydetti.

Alevilerin sadece inanç alanında kalmayarak, zulüm, yoksulluk ve sömürü karşısında, toplumun tüm ezilenlerin yanında siyasal anlamda da yer aldığını ifade eden Dalsever, "Tüm toplumların ülküsü olan eşitlik, kardeşlik gibi değerlerin Alevi inancında yer alması bu durumu kolaylaştırmıştır. Bu nedenle Alevilik, tarihsel süreç içerisinde muktedirlere karşı özgürlük mücadelesinin neferleri olan Pir Sultan, Seyid Rıza, Alişer, Mazlum Doğan gibi direniş önderlerini bağrından çıkarmıştır" dedi.

1.Kürdistan Alevi Konferansı'nda, bölgede yaşayan Alevilerin, yaşadıkları sorunları, talepleri, kurabilecekleri ortak mücadele hattını, tarihsel süreçler bağlamında tartışacaklarını bildiren Dalsever, Konferansta, "Bir Olmak, Pir Olmak, Diri Olmaktır" diyeceklerini vurguladı.

Konferansın ilk olduğunu söyleyen Dalsever, Ortadoğu'dan çok sayıda kişinin katılacağını söyledi. Cegerxwin Gençlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Konferansın açılış konuşmasını DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in yapacağı kaydedildi. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y