47. F Tipi Protestosunda Kitapların Cezalandırılması Anlatıldı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu'nun bu hafta 47.'sini gerçekleştirdiği "F oturması" eyleminde, cezaevlerindeki kitap sınırlaması gündeme getirildi.

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen insan hakları savunucuları, "Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın" pankartı açtı. İHD adına açıklama yapan Fadik Temiz Yürek, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde hücrelere sadece 10 kitap bulundurulması zorunluluğu getirilmek istendiğini hatırlattı. Yürek, Türkiye hapishanelerinde keyfi ve temel haklara aykırı uygulamaların kitaplara kadar uzandığına dikkat çekti. Yürek, kitapların yakılması, yok edilmesinin faşist ülkelerde sıklıkla görülen bir olay olduğunu söyledi.

Kitap sınırlaması ile tutuklu ve hükümlülerin kendilerini eğitmeleri, araştırma yapmaları, yeni ürünler vermelerinin önüne geçilmek istendiğini kaydeden Yürek, mevzuatta böyle bir hüküm bulunmadığını belirterek, bu sınırlamanın illegal olduğunu söyledi.

Fadik Temiz Yürek, şöyle devam etti: "2000'li yıllar hakim iktidarların insanlık kazanımlarını geri götürme uğraşlarının hızla arttığı dönem niteliğine bürünmüş durumdadır. İşgaller, katliamlar, işkenceler, soykırıma varan vahşetler son 10 yıla damgasını vurmuştur. Kitap yasağı bu gerici ve insanlık dışı politikalardan bağımsız bir yaklaşım değildir. Kitaplardan korkan bir iktidar bizi korkutsa da cesaretimizi toplayacak ve kitap okumaya, okutmaya devam edeceğiz."

Açıklamada, "Tecrit işkencesine son", "F tipi yasaklara son", "İçeride dışarıda hücreleri parçala", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları atıldı. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y