Ahmet Metin: Zonduldak Maden İşçisini Öldürenler Şimdi de İşten Atmaya Hazırlanıyor

Pusula
Ahmet Metin
KızılDayanısma

Zonguldak'da maden işçileri denince son dönemlerde akla sadece iş cinayetlerinde ölen işçiler gelmekte. 

Maden ocakları işçiler için bir ölüm kapanı olmaya devam ediyor. Daha 4 gün önce Kozlu Maden İşletmesi'nde 8 işçi hayatını kaybetti Hasan Bozacı, Hüseyin Kürekçi, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz, Satılmış Arslan bu işçilerden 3'ü hala göçük altından çıkarılmayı bekliyor. Dün Gelik'te özel bir firmada yaşanan göçükte 1 işçi öldü. Zonguldak'da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) uzun tarihi içinde iş yaşamının nasıl güvenli olabileceğine yönelik bilgili bir kurumdu. İşçiler çalışma yaşamında nasıl bir güvenlik uygulanacağını deneyimleriyle öğrenmiş ve iş kazalarının bir kader olmadığını göstermişlerdi. Özelleştirme furyalarıyla madencilik sektörünün işçilerce oluşturulmuş deneyimleri adım adım ortadan kaldırılınca iş kazaları denen iş cinayetleri her gün olan olaylara dönüştü. Artık aklını, vicdanını yitirmiş ve işçilerin iş cinayetlerinde toplu ölümlerine bile duyarsızlaşmış bir iktidar, iş yaşamı ve medya var.

Sadece daha çok kâr diyen ve bunun içinde işçiler üzerinde zulme varan uygulamalardan çekinmeyen bir anlayış yönetimde. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) yönetimi de bu vicdansızlık ve akıl yitiminden fazlasıyla nasibini almışlarca yönetilmekte. Artık her güne binmiş iş cinayetlerine karşı alınması gereken tedbirler belliyken bunlar yerine işçiler üzerinde yeni baskı ve tehdit oluşturacak uygulamalar devreye sokulmakta.

TTK Yönetimi iş kazaları neden oluyor neden işçiler ölüyor sorusuna kendince en vicdansız biçimde bir cevap bulmuş. TTK'ya göre işçiler "geçim sıkıntısını kafaya çok takıyormuş o yüzden de ölüyorlarmış." TTK Yönetimi geçim sıkıntısı çeken ve bunu da maaş bordrosuna haciz olarak yansıtan işçileri tespit edip onları işten atarsa iş verimliliğinin artacağına ve iş kazalarının sona ereceğini bir emirle ilan edip ücreti üzerinde haciz olan işçileri işten atacağını bildirmiş. TTK Yönetiminin bu kararı neresinden bakılırsa bakılsın vicdansızlıktan başka bir şey değil.

Son olarak 8 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetine bakalım orada iş cinayetine neden işçilerin maaşlarına haciz geldiği için değildi. Maden de metan gazının çalışmaya elverişli olmadığı bilindiği halde işçilerin çalışmaya zorlanmasının işçilerin ölümüne neden olduğu bilinmekte. Ya da bir metrelik tüneli açmanın bedelinin 20TL gibi bir kölelik ücreti olması ve bu metreyi geçmeden ücret alamamanın işçilere dayatılmasının bu iş cinayetinde payı yok mu. 17 Mayıs 2010 yılında yaşanan iş cinayetinde ölen 30 işçiden biri olan Adem Çengel’in ablası Fatma Elemen iş cinayetinden sorumlu olanların yargılama aşamasında sanıklara karşı; “Kardeşim olaydan 3 gün önce gazdan içeri giremediklerini anlatıyordu. Fareleri gözeterek içeride çalışıyoruz demişti. Buradakilerin vicdanı ölmüş anlaşılan, bunların hepsinin tutuklanmasını istiyorum.” demişti. Burada işçinin ölümüne neden olan maaşındaki haciz mi yoksa madenleri bir cehenneme çevirip daha çok kâr edelim diyenler mi.

Maden işçilerinin ücretleri yıllar içinde düştü ve düşmeye devam ediyor. Artık ücretlerin alım gücü ucu ucuna yaşamaya da yetmiyor ve bu durum bir sır değil. Maden işçileri bu durumu bilerek çalışıyorlar. Çalışmazlarsa patronların dediği gibi kapı önünde iş diye sırada bekleyen binlerce işsiz var. Yani ucu ucuna geçinmeye çalışan işçiye işsizleri gösterip ölüme yolluyorlar. İşsizlikle tehdit edilmeyen işçi yok. Hak aramak işten atılma nedeni, işletme değişim yapacak işten atılma nedeni, işler yavaşladı işten atılma nedeni, kriz var işten atılma nedeni bitmeyen bir gerekçeler zinciri ama sonuçta işçiye dönen hep işten atılma baskısı olmakta.

Zonguldak maden işçisi kanaatkardır. Azla yetinmeyi bilir ve bununla ömürünü tamamlar. Maden işçileri bu kanaatkarlığının son demlerinde gezinmekte. Başları üzerinde döndürülen zulüm çarkı canlarına tak etmeye çok yakın. İşten atacağız diyenlerin aklı ve vicdanı karardıkça işçi de buna karşı çıkmanın yollarına çıkacaktır.

Zonguldak işçisini günlük hayatındaki geçim zorluklarına verdikleri sefalet ücretiyle mecbur kılanlar şimdi işçiye işten atmak için sefalet ücretiyle niye geçinemiyorsun tezgahı kurmaktadır.

Aşağıda konuyla ilgili ajansların geçtiği haber ibretlik tarihi belge olarak yer almakta. Vicdan ve aklın nasıl bittiğinin ve işçiye nasıl köle muamelesi yapıldığının belgesidir.

   
ZONGULDAK'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), iş verimini düşürdüğü ve iş güvenliği riski oluşturduğu gerekçesiyle ücretleri üzerindeki hacizleri 1 yılda kaldırmayan maden işçilerinin iş akitlerini sonlandırma kararı aldı.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan, 9 Ocak'ta yayımladığı genelgede, kurumda çalışan ve ücretleri üzerinde haciz bulunan madencilerin belirlenmesini istedi. Kuruma bağlı Kozlu, Karadon, Üzülmez, Armutçuk ve Amasra Müessese Müdürlükleri'ne gönderilen genelgede, yer altında çalışan işçilere ait icralık dosyaların bulunduğunun saptandığı kaydedildi. Yer altında yürütülen işlerin tehlike oranının yüksek olduğu, küçük bir dikkatsizliğin onarılmaz hasarlara, can ve mal kayıplarına neden olabileceği vurgulanan genelgede, şöyle denildi:

"İcralık duruma düşen işçilerin akıllarının sürekli iş harici konularla meşgul olması sonucu konsantrasyon problemi yaşamalarının muhtemel bulunması nedeniyle işlerini dikkatli yapamama olasılığı bulunmakta, kendilerinin ve yanında çalışanların sağlığı ve iş güvenliği açısından büyük risk oluşturmakta, dolayısıyla iş verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca sık sık haciz ve icralık duruma düşen işçilerimizle ilgili kararlara ait dosyaların takibini ve işlemini yürüten personel, muhasebe ve hukuk birimlerimizi yoğun mesai harcamak zorunda bırakıp önemli zaman kaybına neden olmaktadır.'

1 YIL SÜRE

İcralık işçilerin borçlarını kapatmaları ve ücretleri üzerindeki hacizleri kaldırmaları için yazılı olarak uyarılmaları istenen genelgede, "Bunun için kendilerine 1 yıl süre verilecek. Bu sürenin sonunda halen icra ve hacizleri kaldırmaya yönelik işlem yapmayan veya yeni hacizlere maruz kalan işçilere; 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 18'nci ve 19'uncu maddeleri uyarınca savunmaları alınmak suretiyle iş akitlerinin feshedileceği kendilerine yazılı olarak tebliğ edilecek. Yapılan yazılı tebligata rağmen durumlarında değişiklik olmayan işçilerin iş akitleri fesih edilecek" denildi.

Genelgenin ardından ilgili müesseselerin icralık işçileri belirlemek için çalışma başlattığı belirtildi.

'İŞ VERİMİNİ ARTIRMAK İÇİN'

TTK Genel Müdürü Mahmut Özçelik, kurumda iş verimini artırmak adına önceden beri düşündükleri bu kararı uygulamaya geçirdiklerini söyledi. Özçelik, kurumdaki toplam 10 bin 500 işçinini 8 bininin yer altında çalıştığını belirtti. Özçelik, "İşyerine gelmeden doktora giden ve birkaç günlük rapor alanlar var. İcra takibinde olan madenciler var. Bunlar işyerinde motivasyonu, verimi etkiliyor. Yasal olarak yapılacak bir şey de görünmüyor. Uzun vadede böyle bir tedbir alındı. Bununun uygulanması lazım. Çünkü zaten işçi açığımız var. Üretimi artırmak için bu tür önlemler almamız lazım" dedi. Özçelik, kurumudaki icralık işçi sayısının henüz net olarak belirlenmediğini, bunun çalışmasının sürdüğünü söyledi.

Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)


Ahmet Metin: 17 Mayıs 2010'da Zonguldak'ta 30 Madenci Öldü!


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y