Burhan Berken´le Söyleşi: Cesur İnsanlara İhtiyacımız Var!

Kizilyildiz.org olarak Eğitimsen'in 18. Kuruluş yıldönümünde Viranşehir'de sahne alan Burhan Berken ile sanatın ve ötekileştirilen halkların 'kimliksizleştirilme' politikası üzerine kısaca konuştuk.Kızılyıldız: Merhaba sevgili Burhan. Öncelikle cevabını merak ettiğimiz soru:
Sistemin çarkını yağlayan bu ülkede sanat yapmak veya yapamamak nasıl bir duygudur? Sanatın 'özgürce' icra edilmesi neye bağlıdır?


Burhan Berken: Merhaba. Biliyorsunuz ki bu topralarda sanatın özgür bir dille icra edilmesin noktasında büyük sıkıntılar çekildi ve hâlâ da çekilmektedir. Bu sorunumuzun temeli yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır.
Düşünsenize, insanlar özgürce dillerini, kültürlerini yaşayamazken onlardan sanat alanında üretim yapmalarını bekliyoruz. Bununla birlikte bu üretim sürecine katılan ve gelebilecek, gelmiş baskılara göğüs geren sanat insanlarının topluma katmaya çalıştıkları yine toplumun kendisi tarafından görmezden gelinmektedir.Bu durumu asimilasyon politikalarına bağlıyorum.
Geçmişten günümüze çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş bu coğrafrafyada yaşayan Kürt halkı güçlü devletlerin 'kimliksizleştirilme' politikalarına boyun eğmiştir. Bu boyun eğmelerin neticesinde kültürel bilinç, dil bilinci ağır darbeler almıştır. Biz de kültürel anlamda geri kalmaya mecbur bırakılmış bir topluma seslenmeye çalışıyoruz.
Sanatın, yeniliğin ve siyasi düşüncelerin gerisinde kalmış bir toplumuz. Hal böyle olunca tıpkı egemen sistemin yaptığı gibi halkta cesur sanatçılara tepki gösterebiliyor.
 

-Peki siz başta sanat çevrenizden olmak üzere, bu sanat hareketine nasıl çekebilirsiniz insanlarımızı? Halk zaten güçlü bir sanat hareketini desteklemeyecek midir?
 

Zaten baskılar karşısında dik durabilen pek az sanat insanı var. Biz de onlardan olmak adına elimizden geleni yapıyoruz. Ancak ben halkın umudunu çoktan yitirdiğini düşünüyorum. Karanlık etrafımızı sarmış durumda ve insanların sanattan beklentisi çok az. Yani beklentisi olan insanlar çok az.

-İnsanların beklentilerini karşılamak adına, yüreklerine bir parçacık umut yerleştirmek adına, başta sanatçı kişiliğiniz, sonrasında sıradan bir birey olarak ne yapabilirsiniz?

Daha evvel de söylediğim gibi: Cesur insanlara ihtiyacımız var. Yürüdüğümüz yolda biz şarkılarımızı söylemeye devam edeceğiz.

Öğretmenlerden Oluşan Grup Sahneye Çıktı
Gecede Eğitimsen Viranşehir şubesinin bu sene ilk defa kurduğu müzik grubu, Berken'den önce sahneye çıkarak birlikte ve samimi olmanın herşeyden önce geldiğini kanıtladı.

Sendikalar Birlik Oldu:
Gecenin bu kadar güzel bir havada geçmesinin bir diğer sebebi de Kesk ve Ses gibi sendikaların da orada olmasıydı. Eğitimsen'in yıllardan beri vermiş olduğu mücadelede yalnız olmadığı ve yalnız bırakılmayacağı mesajı verildi.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y