Ceylanpınarlılar AKP´nin Beslediği ÖSO Çetelerine İsyan Etti

AKP’nin Suriye’ye yönelik savaş kışkırtıcısı saldırgan politikaları Urfa Ceylanpınar halkını isyan ettirdi. AKP’nin cihatçı gruplara verdiği destek nedeniyle savaşın içine itilen sınır hattındaki yaralanmalar ve AKP’nin cihatçı grupları ağır silahlarla Suriye Kürtlerinin üzerine salması öfkeyi büyüttü

Suriye’nin Serêkaniyê kentinde silahlı çete gruplarının YPG’lilere ve sivillere 16 Ocak’tan itibaren saldırması ile başlayan çatışmalar devam ederken, Ceylanpınar’da çok sayıda ev ve iş yerine binlerce mermi isabet etti. Daha önce Serêkaniyê’den geldiği belirtilen kurşunlarla 3 kişi yaralanmasının ardından bugün de Casim Erdemir adlı 16 yaşındaki çocuk kafasına isabet eden bir kurşunla yaralandı. Erdemir, hastaneye kaldırılarak, tedavi altına alındı.  

‘Bunu halk engeller’

Öte yandan çatışmalarda yaralanan birçok çete mensubunun Ceylanpınar’a getirilmesi nedeniyle Ceylanpınar Devlet Hastanesi sivillere adeta kapatıldı. Bu durumu protesto eden Ceylanpınarlı yurttaşlar, “Bijî berxwedana YPG” sloganları atarak, hastaneye yürüdü. Hastane önünde toplanan grup sık sık, PKK lehine sloganlar attı. Yurttaşlar, “Arkadaşlar bu durum hepimizi ilgilendirir. Kurşunlar evlerimize ve işyerlerimize isabet ediyor. Hastanemiz bizlere kapatılmış durumda. Bu durumu ancak halk engelleyebilir” diyerek, tepkilerini dile getirdi. Hastane önünde bekleyen yurttaşlar, daha sonra Hükümet Konağı’na yürüdü. Hükümet Konağı önünde protestolarını sürdüren yurttaşlar, burada da sık sık YPG lehine slogan attı.

Yoğun önlemler alındı

Hastanenin Ceylanpınarlı yurttaşlara kapatılmasını protesto eden yurttaşların protestosu sürerken, polis ilçede yoğun önlemler aldı. Çevik kuvvet ekipleri, TOMA ve zırhlı araçlarla hastane önünde bekliyor. İlçedeki gerginlik sürüyor.
(Kaynak: yuksekovahaber.com)KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y