Dersim Halkı Sakine Cansız İçin Ayakta


Dersim'de halk PKK kurucularından Sakine Cansız için ayakta. Sakine Cansız'ın cenazesi onbinlerce kişi tarafından "Şehîd namirin" ve "Sakine yoldaş ölümsüzdür" sloganlarıyla evine götürüldü.

Dün Diyarbakır'da yüzbinlerin katılımıyla gerçekleştirilen törenin ardından PKK'nin kurucularından Sakine Cansız'ın cenazesi memleketi Dersim'e getirilmişti. Sabahın erken saatlerinde binlerce kişi Sakine Cansız'ın cenazesinin bulunduğu Dersim Cemevi'ne akın etmeye başladı. Siyahlar giyinen kadınların, cemevindeki cenazenin başında Kürtçe'nin Dimilkî ve Kurmancî lehçelerinde ağıtlar yakması duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Sabah saatlerinde cemevine gelen Cansız'ın annesi Zeynep Cansız, kızının tabutuna sarılarak ağıtlar yaktı.

Cemevine gelen kadınlar tek tek, PKK bayrağı, beyaz tülbent ve kırmızı karanfillerle bezenmiş Cansız'ın tabutunu öperek, vedalaştı. Cemevinde ağıt seslerine zılgıt ve slogan sesleri karıştı. Cemevinin etrafındaki yüksek binalara, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in büyük boy fotoğrafları asıldı. 


ONBİNLERCE KİŞİ CEMEVİNE YÜRÜDÜ

Şehir merkezinde biraraya gelen onbinlerce kişi, cemevine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe, BDP'li milletvekillerinin yanı sıra ESP Genel Başkan Yardımcıları Çiçek Otlu ve Fethiye Ok ve PM üyeleri ile İstanbul Barış İçin Kadın Girişimi, 78-Girişimi, HDK, EMEP, Halk Cephesi ve DHF temsilcileri de katıldı.

Onbinlerce kişinin attığı, "Barışa uzanan eller kılırlısın", "Dersim uyuma şehîdine sahip çık", "Jin jiyan azadî", "PKK halktır halk burada", "Bijî Serok Apo" ve "Sakine yoldaş ölümsüzdür" sloganları Munzur Vadisi'nde yankılandı.

Cemevinin önünde son bulan yürüyüşün ardından onbinlerce kişi, Cansız'ın PKK bayrağı ve kırmızı karanfillerle süslenen tabutu cenaze aracına konularak, ailesinin ikamet ettiği Dağ Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüşte, "Şehîd namirin" sloganları dinmezken, "Hepimiz Sakine'yiz", "Hepimiz Fidan'ız" ve "Hepimiz Leyla'yız" dövizleri taşındı. Yürüyüş kortejinin güvenliğini kadınlar sağladı. Cenaze yürüyüşüne halk evlerinden çıkarak katıldı. Sakine Cansız cenazesi, evinde yapılacak törenin ardından Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y