Devrimci Sağlık İş Bugün de Sokaklarda

Dün (23 Ocak) Ankara’da Devrimci Sağlık İş’in taşeron işçilerin sendikasızlaştırılmasını protesto etmek için yaptığı eyleme polis saldırmış, Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu dahil olmak üzere 27 üye gözaltına alınmıştı. Polis saldırısı pek çok ilde, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve partiler tarafından protesto edilmişti. Eylemlere Ankara’da bugün yapılacak eyleme katılmak üzere ara verilmişti. Ara verilen eyleme 13.00 itibariyle yeniden başlandı.

13.44: Devrimci Sağlık İş üyeleri basın açıklamasının ardından Bakanlığa girip yetkiliyle görüşmek istediklerini söyledi. Bakanın Ankara’da olmadığı yanıtını alan sağlık işçileri, başka bir yetkiliyle görüşmek konusunda ısrar ediyor.

13.30: Arzu Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından DİSK Genel İş Genel sekreteri ve DİSK İçanadolu Bölge Temsilcisi Kani Beko, TTB 2. Başkanı Gülriz Erişgen ve SES Genel Başkanı Çetin Erdolu birer konuşma yaptı. Konuşmaların ortak vurgusu, birlikte mücadele oldu. Basın açıklaması okunuyor.

13.15: DİSK, SES Genel Merkez ve Ankara Şube, Enerji Sen ve Eğitim Sen temsilcilerinin de bulunduğu eylem başladı. Arzu Çerkezoğlu konuşmasına başladı. Çerkezoğlu’nun kolu polis saldırısı nedeniyle sarılı. (sendika.org)


BASKILAR GÖZALTILAR SENDİKA HAKKIMIZI ENGELLEYEMEZ!
10 BİN TAŞERON İŞÇİNİN SENDİKA ÜYELİĞİ TANINMIYOR!
“İNŞAAT, TURİZM, NAKLİYAT, GIDA İŞÇİSİ DEĞİL, SAĞLIK İŞÇİSİYİZ!
“SENDİKA HAKKIMIZI TAŞERONA VE ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NIN BÜROKRASİSİNE TESLİM ETMEYECEĞİZ” DEMEK İÇİN

Çalışma hayatını düzenlemek üzere Ekim 2012’de çıkarılan “Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası” taşeron işçilerinin sendika hakkını ortadan kaldırıyor. İşçilerin çalıştırılmasına aracılık eden taşeron şirketlerin, SGK bildirimlerini farlı farklı işkollarından yapması ve bunun her ay değişebilir olmasıyla taşeron işçilerinin sendika üyelikleri tanınmıyor.

Taşeron işçilerini geleceksizliğe mahkum edip örgütlü gücünü elinden almak isteyen bu düzenlemeye karşı sessiz kalmayacağız. Geleceğimizi ihale masalarında pazarlamak isteyenlerin oyununu bozduğumuz gibi, sendika hakkımızı beraberinde toplu sözleşme ve grev hakkımızla birlikte gasp eden taşeron şirketlerin ve bir taşeron şirketin kağıt üzerindeki beyanını esas alan SGK ve Bakanlık kayıtlarının bürokrasisinin bizi teslim almasına izin vermeyeceğiz!..

Tarih: 24 Ocak 2013, Perşembe

Yerler;

İSTANBUL

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçesi Saat.12,30

Kartal Koşuyolu Eğitim Araştırma Hastanesi Bahçesi Saat. 12,30

Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Bahçesi Saat.12,30

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Yemekhane Önü Saat. 12,30

KOCAELİ

Disk Bölge Temsilciliği Saat. 12,30

DİYARBAKIR

Dicle Tıp Fakültesi Hastaneleri Saat.12,30

MARDİN

Kızıltepe Devlet Hastanesi Bahçesi Saat.15,30

TUNCELİ

Tunceli Devlet Hastanesi Bahçesi Saat.12,30

HAKKARİ

Yüksekova Devlet Hastanesi Bahçesi Saat.12,30

ANTALYA

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Bahçesi Saat.12,30

ADANA

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Bahçesi Saat. 12.30Dev Sağlık İş Çatıda: "10 Bin Taşeron İşçisinin Hakkı Gasp edilemez"

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y