Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde Asker ve Polis Hasta Yakınları Sağlıkçılara Saldırdı


Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde aralarında polis ve askerlerin de bulunduğu hasta yakınlarının saldırısına uğrayan, sağlık çalışanları suç duyurusunda bulunmak amacıyla İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvuruda bulundu..

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde aralarında polis ve askerlerin de bulunduğu hasta yakınlarınca darp edilen sağlık çalışanları, hukuki destek talebiyle İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvuruda bulundu. Saldırıda başından darbe alan astım hastası Hemşire Rabia Önal, Beyin Cerrahi bölümünde tedavisinin sürüyor olması nedeni ile kardeşi Gülen Önal tarafından yapılan başvurunun ardından, saldırıyı gerçekleşen bir vahşet olarak değerlendirdi. Önal, Saldırganların "Güvenlik güçleri" olduklarını belirterek, "Ablam bu olaydan dolayı sinir krizleri geçiriyor ve ondan dolayı sürekli yanına psikiyatri doktoru gidiyor" dedi. Önal, adalet yerini bulana kadar bu davayı hukuksal bütün mekanizmaları kullanarak sürdüreceklerini kaydetti.
 
Hemşire Rabia Önal'a gerçekleşen saldırıyı önlemek istemesi nedeniyle hasta yakınlarının müdahalesi sonucu darp edilen sağlık çalışanı Emrullah Sevim ise, hastanelere gelen hasta yakınlarının sağlık emekçilerine sürekli saldırdığını ifade ederek, can güvenliğinin kalmadığını belirtti. Gerçekleşen olayın ardından tedirgin olduğunu, sosyal yaşantısını olağan koşullarda sürdüremez bir psikolojinin oluşmaya başladığı belirtti. Artık bu şekilde hastahanedeki görevine devam edemeyeceğini, kendisinde gelişen psikolojik durumla çalışamaz hale geldiğini kaydeden Sevim, "olaylar nasıl gelişir bilmiyorum ama gerekirse istifa ederim. Hakkımı aramak için İHD'ye başvurdum ve hakkımı sonuna kadar savunacağım" dedi.

Olayların bir anda anlam veremeyecek şekilde meydana geldiğini, kendilerine saldıran kişilerin mesleki durumlarını öğrendiklerinde şaşkınlık geçirdiklerini belirten, bir diğer sağlık çalışanı Veysi İlan'da, saldırıda darp edildiğini ve suç duyurusunda bulunarak saldırganların cezalandırılmasını talep etti.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y