“Dikkat Polis Geliyor!” İmza Kampanyası

“Dikkat Polis Geliyor!” İmza Kampanyası

Polisin silah kullanma yetkisini düzenleyen kanun olan PVSK 2007 yılında, içeriğinde yapılan değişiklikle polisin yetkilerini arttırarak, keyfi silah kullanımına imkân tanımış, ne yazık ki bu keyfi silah kullanımı, 2013 yılı itibariyle hedef aldığı insanlardan 28'i karakollarda olmak üzere,128 'inin hayatını sonlandırmıştır. Üstelik bu insanların yakın akrabaları tarafından açılan davaların çoğu ya takipsizlikle, ya da adalet duygularını sarsacak bir biçimde sonuçlanmıştır.

Üstelik adeta "adam öldürmenin görevi" haline geldiği algısıyla silahına davranan polise, hukuki sorumluluğu olmasa dahi, bir insan öldürmenin ağır, vicdani sorumluluğu yükletilmek suretiyle mağdur ediliyor. Sonuç itibariyle bu kanun iki mağdur taraf üretmektedir; hem öldürüleni ve ailesini, hemde aşırı yetkilendirerek öldüreni. Bu kanunu düzenleyenlerin esas amaçları toplumsal güvenliği sağlamak ise, anlaşılan odur ki, bu kanun mevcut haliyle İNSAN ın güvenliğini sağlamak bir tarafa, aksine tehlikeye atmaktadır.

Toplumsal huzuru sağlamanın yolu silah kullanma yetkisine sahip memurları aşırı yetkilendirmek değil, toplumsal adaleti sağlamaktır.Bizler bu ülkede huzur ve güven içerisinde yaşamak isteyen bireyler olarak, yasaların bireyin hak, özgürlük ve güvenliğini temel alacak biçimde düzenlenmesini, bu doğrultuda PVSK'nın uluslararası standartlara uygun olarak yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.


İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y