DİSK Sendikal Barajı Ambarlar´da Protesto Etti

Geçtiğimiz günlerde açıklanan sendikal istatistiklere göre, 15 sendikasından sadece 4'ü işkolu barajını aşan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), "Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası"nı Topkapı Nakliyeciler Sitesi'nde protesto etti.

Nakliyat-İş Ambarlar Temsilciliği önünde bir araya gelen DİSK üyeleri, "Sendikal baraj kaldırılsın, sözleşme hakkımız engellenemez", "Toplu sözleşme hakkımız engellenemez, AKP sendika düşmanlığı yapıyor", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz, işçiyiz haklıyız kazanacağız" pankartlarını açtı. 


YETKİ GASPI YASASI

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, yaptığı açıklamada, yasanın "sendikal haklar ve yetki gaspı" olduğunu, AKP Hükümeti'nin işçi sınıfının örgütlenme iradesine darbe vurduğunu söyledi. Küçükosmanoğlu, işçilerin örgütlenme iradelerinin, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın koridorlarında gezen AKP yandaşı sendikacılar, parababası sermaye örgütleri, TOBB, sektör temsilcilerinin oyunlarıyla gasp edildiğini", binlerce işçinin toplu sözleşme yapma hakkının, sendika seçme özgürlüğünün bir gecede ayaklar altına alındığını belirtti.

Küçükosmanağlu, ekledi: "Bu oyunun adı hükümet ve işveren yanlısı sendikacılığın ihyasıdır. Sarı sendikacılığın ihyasıdır. Bu oyunun adı tek tip sendikacılığın işçilere dayatılmasıdır." 


'BAKANLIK KORİDORLARINDA DAĞITILAN YETKİ YETKİ DEĞİLDİR'

Çalışma Bakanlığı'nın 'Yetki tespitinde baraj için hangi sayıyı esas alacağız? Hangi sendikayı baraj altına itip, hangisini çıkartacağız' diyerek istatistikleri belirlediğine işaret eden Küçükosmanoğlu, "Günü gününe, işkollarındaki işçi sayısının Çalışma Bakanlığı bürokratlarınca değiştirildiği bir süreçte hangi yetki, hangi barajdan söz ediliyor" dedi.

Küçükosmanoğlu, sendikal örgütlenmede tek yetkinin işçide olduğunu ifade ederek, ekledi: "İşçiden alınmayan yetki, Bakanlık koridorlarında dağıtılan yetki, yetki falan değildir. Olsa olsa demokratik hakların gaspıdır. İşçi sınıfı üzerinde kurulmaya çalışılan faşizan baskının maskesidir." '12 EYLÜL KARANLIĞI, AKP ELİYLE ZİFİRİ KARANLIK OLMUŞTUR'

Taşeron işçilerin sendikal haklarının gasp edilmesine de tepki gösteren Küçükosmanoğlu, yetkisiz, barajsız, noter şartsız özgürlükçü bir sendika istediklerini ifade etti. DİSK Genel Başkan Yardımcısı Küçükosmanoğlu, "Görünen o ki 12 Eylül karanlığı, AKP eli ile zifiri karanlık olmuştur" dedi.

Küçükosmanoğlu, faşizme karşı direnmeye devam edeceklerini söyledi, "Çünkü biz gücümüzü üretimden, alınterimizden alıyoruz. İşçi sınıfınının örgütlenme iradesini barajlara, yetki gasplarını kıracaklarını sananlar, mücadele tarihimizi bilmeyenlerdir. Bu yaptıkları hukuksuzluğun, haksızlığın cevabını en ağır bir biçimde alacakladır" diye konuştu.

Hükümete "yanlışınızdan dönün" çağrısı yapan Küçükosmanoğlu, "Hak ve hukuk tanımayan uygulamalarınıza son verin. ILO sözleşmelerine ve evrensel normlara uyun. Türkiye'nin alnına 'demokrasi düşmanlığı' yaparak kara çalmaktan vazgeçin" dedi.

Eylem, "AKP yasanı al başına çal", "Sarı sendika olmayacağız", "Sözleşme hakkımız gasp edilemez", "Yetkisiz, bağımsız sendika istiyoruz" sloganlarıyla sona erdi. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y