Diyarbakır Kayıp Yakınları 204. Kez Buluştu


İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı önünde "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganı ile gerçekleştirdiği oturma eyleminin 204.'sü gerçekleştirildi.

Eyleme İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, KESK Şubeler Platformu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kayıp yakını katıldı. Kar yağışı altında yakınlarının akıbetini soran aileler, "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" pankartı açtı.

Eylemde konuşan İHD Şube Başkanı Bilici, 204 haftadır failleri belli olan kayıpların akıbetini sorduklarını hatırlatarak, hükümetin en ufak bir adım atmadığına dikkat çekti. Kürt sorununda şiddetle bir yere varılamayacağını defalarca dile getirdiklerini kaydeden Bilici, "Geç de olsa daha önce atılması gereken adımın bu günlerde atılması son derece önemlidir. Doğru adrestedir ve doğru yoldadır. Fakat önemli olan bundan sonraki sürecin daha sağlıklı daha samimi bir şekilde sürdürülmesidir. En azından bundan sonra engellemelerle ya da değişik hesaplar içine girmeden bu süreci baltalamama kararlılığı göstermek gerekir. Devletten beklentimiz çok net ve açıktır. Gerçekten bu sorunun nasıl çözülebileceği ortadadır. Muhataplarıyla İmralı, Kandil ve BDP ile bu süreci çok sağlıklı bir şekilde yürütebileceğine inanıyoruz. Değişik ucuz hesaplar içerisine girmeden, askeri operasyonlar yapmadan, siyasi operasyonlar yapmadan bu sürece saygılı bir şekilde davranırsa samimi ve dürüst bir şekilde bu süreci sonuna kadar götürmesini istiyoruz" dedi.

Bilici'nin ardından söz alan İHD Kayıplar Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, 1997 yılında Silopi ve Cizre arasındaki Nerduş Köprüsü'nde infaz edilmiş bir şekilde cesedi bulunan Hacı Öztunç'un öyküsünü anlattı.

Hacı Öztunç, Güçlükonak ilçesinde 12 Ocak 1996 tarihinde 11 köy korucusunun bulunduğu aracın yakılması olayının faillerine ilişkin açıklamalarda bulunduktan sonra Silopi'deki askeri birliğe çağrıldı, sonra cansız bedeni bulundu. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y