Diyarbakır Kayıp Yakınları 207. Haftada Mehmet Şerif Acar Nerede?

‘Kürt halkından derhal özür dilemeye çağırıyoruz’
 

İHD'nin kayıpların akıbetlerinin bulunarak faillerinin yargılanması talebiyle, kayıp yakınlarıyla birlikte düzenlediği oturma eylemi 207 haftasında devam etti. Eylem öncesi bir konuşmada bulunan İHD Diyarbakır Şubesi başkanı Raci Bilici, CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’in Meclis Genel Kurulunda yapmış olduğu açıklamayı eleştirerek, olası barış sürecini provake edici bir söylem olarak değerlendirdi. Kendisini ve söylemlerinden ötürü mecliste ona alkış tutanları, Kürt halkından özür dilemeleri çağrısında bulundu

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" sloganıyla Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde başlattığı oturma eylemi 207. haftasına girdi. Oturma eylemine İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, Diyarbakır'daki sivil toplum örgütü temsilcisi ve kayıp yakınları katıldı. Eylemde, "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" yazılı dev pankart açılırken, Kayıp yakınları kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Eylemde, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Askeri ve siyasi operasyonlara son verilsin’

İnsan hakları savunucularının, hukukun üstünlüğü ve barışçıl demokratik bir yaşam için yıllardır mücadele ettiğini ve mücadelen vazgeçmeyeceğini belirten bilici, yürütülen askeri ve siyasi operasyonların, geliştirilmek istenen barış sürecine ve görüşmelerine engel oluşturduğunu söyledi. Sağlıklı işleyen bir süreç açısından, bundan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Bilici “ Askerin Operasyonların kesinlikle durdurulması ve hiç kimse tarafından yapılmamasını istiyoruz. Öteden beri bu coğrafyada ne asker, ne polis, ne de PKK gerillalarının yaşamını yitirmemesi gerektiğine inanıyoruz. Yine siyasi operasyonlar kesinlikle durdurulmalıdır. Bu operasyonlar bu ülkeye hiçbir şey kazandırmamıştır. Aksine bu operasyonlarla cezaevinde tutulan insanlar, bu ülkenin sorunlarının barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözmek isteyen insanlardır” dedi.
 
 ‘Süreci provake edici söylemler yapılıyor’

Bilici, önceki gün Meclis Genel Kurulunda kürsüden yaptığı konuşma ile Kürt ve Türk halkları arasında eşitliğin olamayacağı ve eşit görülmemesi gerektiği yönünde söylemlerde bulunan CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’i eleştirerek konuşmasını sürdürdü. Bilici “Kürtler uzun yıllardır eşitlik sorunun giderilmesi için mücadele ediyorlar. Ciddi anlamda da bedel ödediler. Ama Kürtlerin ödediği bu bedeller karşısında devletin aklı, bu devleti öteden beri yönetenlerin aklı değişmedi. İşlediği bu nefret, ırkçı ve milliyetçi açıklamasından dolayı CHP milletvekili hakkında gereğininin yapılmasını istiyoruz. Halklar arasında kin ve nefreti uyandırdığı için, gereğinin yapılması gerekir. Gereği nedir? Bütün milletvekillerinin bu açıklamayı nefretle kınamsıdır. Milletvekili Güler’in partisine özeleştiri verip derhal Kürt halkından özür dilemesidir ve istifa etmesidir” dedi.
 
’Tanış ve Deniz 12 yıldır hala kayıp’

Bilici, 25 Ocak 2001 tarihinde Kapatılan HADEP (Halkın Demokrasi Partisi) Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile ilçe sekreteri Ebubekir Deniz’in gözaltında kaybedilmelerinin üzerinden 12 yıl geçmiş olmasına rağmen bulunamadığını ve geçen süre içersinde faillerin belli olmasına rağmen hala hiç yargılanmanın gerçekleşmediğini belirtti. Bilici “12 yıl geçti ve bu gün onları kaçırılarak kaybedişlerinin yıldönümü. Failler bellidir, bu eylem nasıl gerçekleşmiş, nerede olmuş bunlar hepsi açıktır. Devletin bu yönde adım atmasını ve faillerin yargı önüne çıkartılmasını istiyoruz.

Bilici’nin konuşması ardından Şube Şekreteri Abdusselam İnceören tarafından, 2001 yılında Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bulunan Ilıca köyüne gelen asker ve korucular tarafından taranarak ödürülen Mehmet Şerif Acar’ın öyküsü anlatıldı. Çatışma ardından köye gelen askeri helikopterle götürülen Acar’ın naaşı, ailesinin bütün resmi ve yetkili makamlara başvurusu yapmalarına rağmen kendilerine verilmediği belirtildi.

Paylaşılan hikayenin ardından, Kayıp Acar için 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y