Gençlik Muhalefeti: Madem Üniversitenin Malı Bir Turda Biz Atalım


Gençlik Muhalefeti, RedHack'in açıkladığı belgelerle ortaya çıkan üniversitelerdeki yolsuzlukları "Yolsuzluk Yapan AKP'nin Rektörleri İstifa!"sloganıyla Ankara'da protesto etti.

Gençlik Muhalefeti, Ankara Yüksel İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında Redhack'ın yayınladığı belgelerle ortaya çıkan yolsuzlukları protesto etti. Gençler eylemde rektörlerin aldıkları yüksek fiyatlı arabalara gönderme yaparak "Madem Üniversitenin malı bir tur da biz atalım" gibi dövizler taşıdılar.

Basın Açıklaması metni:

"HIRSIZ VAAAAR! YOLSUZLUK YAPAN AKP’NİN REKTÖRLERİ İSTİFA!

ODTÜ’de yaşananları kınayarak RTE’nin önünde secdede duran, üniversitenin iradesini temsil etmeyen, “referansı sağlam “ olduğu için rektör seçilen gerici-piyasacı rektörler, AKP’nin yolundan ilerleyerek her gün yolsuzluklarına bir yenisini ekliyor.

YÖK’ün sitesini hackleyen RedHack, AKP’nin rektörlerinin yolsuzluklarını ortaya çıkardı. RedHack’in bir kısmını açıkladığı belgelere göre;
* Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü, Garanti Bankası ile imzaladıkları protokol gereği bankanın yaptığı 535 bin TL bağışı usulsüz biçimde Uludağ Üniversitesi'nin Güçlendirme Vakfı'na aktardı. Ayrıca temizlik ihalesinde de 12 milyar 112 milyon 530 bin tl’lik yolsuzluk yaptığı iddia ediliyor.
* İstanbul Üniversitesi ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolün ardından bankanın üniversiteye yaptığı 1 milyon 537 bin 719 liralık nakdi yardımın kayıtlara geçirilmediği, Rektör Yunus Söylet verilen paralarla 7 adet BMW ve Volkswagen Passat marka araç aldığı ortaya çıktı.

* Kastamonu Üniversitesi'nde ise sahte diplomalı Cuma Aydın isimli birinin bölüm başkanı olarak atandığı ortaya çıktı.
* Gazi Üniversitesi ile ilgili 2008’de inceleme başlatan YÖK’e gönderilen belgede, Atatürk Orman Çiftliği arazisine iş merkezi ve konut yapılmak üzere çıkılan ihalenin “iktidara ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yakın” olduğu ileri sürülen bir inşaat firmasında kaldığı ve ihalenin yüzde 42,6 ile sonuçlanmasına karşılık eski rektör Kadri Yamaç’ın bizzat devreye girerek üniversitenin payını yüzde 40’a düşürdüğü iddiası bulunuyor.
* Giresun Üniversitesi’nde bir cihaz için kurulumu yapılmadan 664 bin 34 tl ödendiği, Kalkınma Bakanlığı’nın 83 kalem makine teçhizat alımı için tahsis ettiği 2 milyon 832 bin tl’lik ödenekle sadece 9 kalem makine alındığı iddiaları bulunuyor.
* Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bazı öğretim üyelerine toplamda 17 milyon TL fazla ödeme yapıldığı ortaya çıktı.
* Hacettepe Üniversitesi’nin geçtiğimiz dönemin Genel Sekreteri Turhan Menteş’in, üniversite gelirlerini Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği hesabına aktararak yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı.

Halkı yoksulluğa, geleceksizliğe mahkum eden, gericiliği, piyasacılığı derinleştiren AKP, demokratik yönde bir değişim olarak sunulmaya çalışılan bir yasayla üniversiteleri ve YÖK’ü yeniden yapılandırıyor, üniversiteleri tam anlamıyla satışa çıkarıyor. Üniversitelerin şirket, öğrencilerin müşteri olarak görüldüğünün ifadesi olan bu yasayla piyasa suretine üniversiteler yaratıyor, üniversiteleri kamusallıktan, bilimsellikten tamamen uzaklaştırmayı hedefliyor. Aynı zamanda üniversiteleri baskı altına alıyor, zorba uygulamalarını derinleştiriyor. Tüm bunlara karşı çıkan, ‘AKP Defol Üniversiteler Bizimdir!’ diyenler ise AKP’nin saldırısıyla karşı karşıya kalıyor. İktidar yalakalığı ile üniversitelere rektör olanlar ise bir yandan iktidara seçimlerinin ne kadar doğru olduğunu kanıtlayacak uygulamalar ile karşımıza çıkarken bir yandan da bu yandaşlığın payını yaptıkları yolsuzluklarla alıyorlar.

Bizler üniversitenin gerçek sahipleri olarak üniversitelerimize sahip çıkıyor ‘YOLSUZLUK YAPAN AKP’NİN REKTÖRLERİ İSTİFA!’ diyoruz!" (muhalefet.org)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y