Komplo Operasyonda Belirlenen Gözaltı Sayısı 85

Gözaltı sayısı 85'e çıktı
Sabah saatlerinden bu yana birçok ilde yürütülen operasyonlarda gözaltı sayısının 85 olduğu öğrenildi. İstanbul'da gözaltına alınan 60 kişiden 10'unun avukat olduğu bildirildi. Ankara'da 5 kişi gözaltına alındı, gözaltına alınanlar arasında yalnızca ÇHD'li avukat Betül Kozağaçlı bulunuyor.

Ankara'da ÇHD'li avukatlar Selçuk Kozağaçlı ve Özgür Yılmaz hakkında da yakalama kararı var. 


İstanbul'da Çağlayan Adliyesi Önünde basın Açıklaması
Çağdaş Hukukçular Derneği'nin çağrısıyla hukuçular düzenlenen komplo operasyonla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştiriyorlar.

Grup Yorum'a polis saldırısı
Polis baskında Grup Yorum'un stüdyosuna ve müzik aletlerine de zarar vermeyi tercih etti. Grup Yorum idil kültür Merkezi önünde, dayanışma için yanlarında olunması çağrısında bulundu.

Ankara ÇHD Şubesi önünde bir araya gelen örgüt temsilcileri basın açıklaması gerçekleştirdi.

İlhan Cihaner: "Hukukçuların peşine düşülmesi kabul edilemez"
CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün de Ankara'da arama yapılan ÇHD Şubesi'ne geldi. Şube önünde açıklama yapan Cihaner şunları kaydetti: "Sürekli adliyede olan hukukçuların cadı avı gibi peşlerine düşülmesi kabul edilemez. Bu işlemleri yapanlar ülkeyi terketseler de hukukçular bu ülkeyi terk etmez. Kişiler hakkında arama kararı var ancak dernek merkezinin neden arandığı hakkında bilgi yok. Gözaltına alınanların serbest bırakılmalarını talep ediyorum."

Ankara Barosu: "Meslektaşlarımıza saldırılar gittikçe arttı"
Ankara Barosu Yönetim Kurulu da, "Meslektaşlarımıza yönelik saldırılar gittikçe arttı. ÇHD önemli meslektaşlarımızın yer aldığı bir dernektir. Derneğin neden arandığını anlamış değiliz. Bu tür savunma mesleğine yönelik baskılar topluma yönelik baskılardır. Sonuna kadar takipçisi olacağız" şeklinde açıklama yaptı

İHD Ankara Şubesi: "Gözaltılar serbest bırakılsın"
İHD Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada da, "Avukat meslektaşlarımızın çağrılsa ifadeleri alınabilecekken kriminalize edilerek, sabahın erken saatlerinde gün ağırmadan operasyonlar yapılmasını kınıyoruz. Avukatlara yönelik muamele bu olmamalıdır. Avukatların da yurttaşların da hukuk güvenliği kalmadı. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz" denildi. 


Avukatlara komplo suçlama
İstanbul polisi, 7 ilde eş zamanlı düzenlenen DHKP-C operasyonlarında gözaltına alındığı bildirilen 85 kişi arasındaki 15 avukat için, "cezaevinde bulunan örgüt liderlerinden aldıkları talimatları örgüt üyelerine aktarmak" suçlaması bulunduğunu açıkladı. Polisin bu iddiası devamlı kullandığı bir argüman ve her tür savunma olanağını ortadan kaldırmaya gerekçe yapılmakta. Polis ayrıca, "daha önceki operasyonlarda girilmekte zorlanıldığı" bildirilen Okmeydanı'ndaki 7 çelik kapılı bir daireye bu kez pencereden girdi.
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün operasyonu 9 aylık teknik takip çalışması ile başlattığı bildirilirken baskınlara, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Operasyon Timleri, Özel Hareket Polisleri ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerinden oluşan bine yakın polis katıldı.
 

(kaynak: sol.org.tr ve Radikal)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y