Nuray Çevirmen: Devletten Sakının!

1600 Yılında Roma'da Giordano Bruno adlı bir rahip diri diri yakıldı. O zamanın efendi sistemi kilise fikirlere karşı verdiği mücadelede kullandığı bu yöntemin karşısında boyun eğmeyenleri buluyor ve öfkeleniyordu. Kendi cehennem ateşinin korkusunu aklı aydınlık olanları üzerine gönderiyordu. Giordano Bruno karanlığın karşısına aydınlığı, cehaletin karşısına bilimi koymuştu. Dünyanın varoluşundan bu yana sürgit dengesizliği açıklamanın en güzel yolunu bulmuştu.“Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar”.

Dünyanın bir çok yerini yangın ve mahşer yerine çevirenlerin en büyük kozu işte bu tanrının yoksul ve iyi insanların üzerindeki hipnotize etkisidir. Egemenliğin devamını bu itaat sağlar. Bu itaat verir sistemin devam vesikasını. Aklını ve vicdanını körlükten aydınlığa çevirenleri bir çeşit cehennem bekler ama ne gam.

Yalnız herkesin tanrısı aynı değil. Bazan bu farklı tanrılar bizler gibi yer içer ama aynı değildir mönümüz. Hiç bilmediğimiz tadların peşindedirlar onlar. İnsan kanından beslenirler, zayıf çocukların karınlarını deşerler, işçilerin terlerini içerler ve geriye kalan posayı tükürürler. Daha çok daha çok yemek için insanları denizler aşarlar, mesafeler katederler ve askerleri delik deşik sererler siperler içine. Petrol karasına bayılırlar. Demir, gümüş, plütonyum, lityumu dişlerinin arasında tutarlar. Bu tanrılarında peygamberleri vardır. Cihat çağrısı yaparlar daha çok kan ve gözyaşı için.

Giardano Bruno'dan yaklaşık ikiyüzyıl sonrasında Amerika Kıtasının kuzeyinde dünyayı kana bulayacak olan çocukların doğduğu doğacağı bir ülke büyüdü. Dünyanın heryerine kan ve gözyaşı ekiyor iştahını kabartan materyaller için. İnsanın ancak köle ve katil olduğu müddetçe işe yarar olarak kutsandığı ve kollandığı bir zehir sistemini binlerce km karelik bu yerkürenin hemen her yerine yayıyor. Bu dev katilin hizmetinde binlerce küçük kumandanlar bulunuyor. Dinleri başka, dilleri başka başka da olsa hepsinin tarikatı bir "emperyalizm ve kapitalizm".

Kurulduğu zamanlardan itibaren en mükemmel silahlarını ve militer güçlerini kendi halkının üzerinde deneyen bir ülkenin yaşayanları olarak şiddetin akıl almaz şekilde kendini aştığını ve çığ gibi büyüdüğünü ne yazık ki görüyoruz ve yaşıyoruz. Bu şiddet hemen hemen herkesi önüne katıyor. Nüfusun %90'nınkanını sömüren mutlu %10'luk azınlığı pas geçerek.

Gözaltında kaybedilenlerin, sırtından vurulanların, sen ötekisin diyerek planlı bir şekilde katledilenlerin, sendikasızlaştırılanların, iş cinayetlerine kurban gidenlerin, eğitim ve sağlık hakkı elinden alınanların, özgürlükleri kısıtlananların, dilleri yasaklananların, mülteci yapılanların cehennemi değil artık bu coğrafya. Artık neden ne niçin diye soranların, mazlumları savunanların, empati kuranlarında cehennemi. Şiddetin ve öfkenin sınırları genişledi. Devlet artık hak aranılan bir mercii değil, bizzat hakların gaspedildiği bir nefret kurumuna dönüştü. Bu nefretin kurumsal öfkesi ve şiddet araçlarının içine kimlerin hapsedileceği belli değil.

Kimsenin güvenliği kalmadı. Bir gece veya sabaha karşı hiç uyumayan öfke ve onun neferleri kapınızı çalabilir, sizi yerlerde sürükleyerek kapalı araçların içine tıkarak nefessiz bırakabilir. Siber ve sahte delilleri telefonunuza ve bilgisayarınıza yerleştirerek adını hiç duymadığınız bir örgütün üyesi yapabilir. Yaşınızın önemi yok 18 yaşında veya 90 yaşında bir örgüt lideri olabilirsiniz. Değme senaryolara rahmet okutacak bir casus hikayesinin baş kahramanı olabilirsiniz. Yoksul hak ve özgürlüklerin peşinde olmanızın önemi yok. Bu peşinde olduğunuz ilke ve öncelikler eğer egemenlerin ve iktidarın canını sıkıyorsa bu yeterli bir nedendir. Devletten sakının artık!
 
Adalet Bakanlığının vatandaşına en büyük hizmeti daha geniş adliye salonları ve daha çok cezaevi kurmak oldu. Bu büyük salonlarda toplu davalar görülecek ve sistemim zararlılar toplanıp daha geniş ölçekli hapishanelerde toplanacaktı. Öyle ya onca yandaşa kar sağlayan yatırımlar boş bırakılamazdı. Hem bu zindan mekanları boş kalmasın hemde rant alanları boşalsın hesabı ile eli kalem tutan düşünen, hak ve hukuk arayan insanları doldurdular ve dolduruyorlar. Gazeteciler, hukukçular, öğrenciler, sendikacılar, işçi liderleri, özgürlükçüler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve Kürtler, Aleviler, Ermeniler v.s artık bu zindanların sakinleri.

Nerede duracağını henüz bilemediğimiz bir saldırı var. Yazıya, müziğe, öğrenmeye, düşünmeye, ideallere, özgürlüklere, kitaplara, bilime, tiyatroya, sinemaya ve hatta ekmeğe yani insana dair ne varsa saldırı altında. Tüm bunların çoğalttığı insana saldırı var. Saldırının araçları kinden beslenen nefes alıp veren insandan teşekkül silahlar. Uyutulmuş ve taliamatlarla saldıran insanlar tarafından kelepçe takılıyor ve tekmeleniyor. İşkence ediliyor, tecavüz ediliyor. Bu silah insanlar şakakta patlıyor. Rekabetçi, hırslı ve nefret yüklü olarak yaşam alanlarını daraltıyorlar. Hergün yeni bir dehşet sabahına uyanıyoruz. Cinayetler ve gözaltılar sıradan, hakaretler sıradan, darplar işkenceler olağan. Irkçılık mevcuttan olağanüstü boyuta taşındı. Bütün bunların tepesinde oturan tiranların öfkesi hepsinden daha ilkel hale geldi. Bu öfke şöyle bağırıyor artık."Hey sen benden değilsen ölmelisin!" Ölüm haykıran bu kumandanların gürül gürül sesleri asıl büyük biraderin karşısında naif ve itaatkar çıkıyor.

Yalnız unutulmaması gereken bir nokta var ki hep bu faşizan yapının kumandanları tarafından ihmal edilir. Zalimler tarihin çöplüğündedir. Zalimleri kendi tanrıları bile yalnız bırakıyor vakti geldiğinde.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y