Nusaybin´de Yargısız İnfaz Protestosu

Nusaybin'de dün yaşanan çatışma protesto edildi. BDP Nusaybin İlçe Başkanı Celal Ata, yaşanan çatışmanın ardından yapılanın bir infaz olduğunu söyledi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün polis ve özel timlerin bir eve düzenlediği baskının ardından yaşanan çatışmada, HPG gerillası olduğu iddia edilen bir kişi yaşamını yitirdi. Sabah saatlerinden itibaren kepenklerin kapalı olduğu ilçede sessizlik hâkimiyetini koruyor. Polisler de ilçede arama noktalarını arttırmış durumda.

BDP İlçe binasına giden yollar polis barikatlarıyla çevrilirken, engellemelere rağmen halk BDP İlçe binasına geldi. Nusaybin'de dün yaşanan çatışmaya ilişkin BDP İlçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya BDP Nusaybin İlçe Başkanı Celal Ata, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, MEYA-DER temsilcileri ve onlarca yurttaş katıldı. Açıklamada sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz", "Şehîd namirin", "Kürdistan faşizme mezar olacak" ve "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı.

Burada konuşan BDP Nusaybin İlçe Başkanı Celal Ata, dün Nusaybin'de çıkan çatışmada Mehmet Şirin Cebe isimli bir HPG gerillasının yaşamını yitirdiğini belirterek, "Şirin arkadaşımız bu şekilde infaz edilmeyi hak etmedi. Dün Nusaybin'de yaşanılan bu vahşeti kınıyoruz. Dün ilçemizde olanlara, halkın çatışma esnasında ayaklanmasına herkes şahit oldu. Mehmet Şirin arkadaşımız bu şekilde infaz edilmeyi hak etmedi. İstenilseydi onu canlı bir şekilde ele geçirebilirlerdi. Ancak bu infaz karşısında Nusaybin halkı üzüntülü ve kederlidir. Biz Nusaybin halkı olarak inancımızı yitirmedik ve bundan sonra da bütün şehitlerimize sahip çıkacağız" dedi. (anf)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y