Paris´te Kürt Kadınlar Katledildi

Paris'de Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez katledildi
 

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen silahlı bir saldırıda aralarında PKK'nin kurucularından Sakine Cansız ve KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez adlı genç kadın hayatını kaybetti.

Alınan bilgilere göre kimliği belirsiz kişi yada kişiler, Gare du Nord’da bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’na girerek saldırıda bulundu. İçerde bulunan Kürt siyasetçi Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez adındaki genç kadın katledildi.

Saldırıda susturuculu silah kullanıldığı sanılıyor. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Cansız ve Doğan'ın başlarından, Söylemez'in ise karnından vurulduğu bildirilirken, Fransız polis bina içerisinde incelemelerde bulunuyor.

Saldırının saati tam olarak bilinmiyor. Olay yerindeki Özgür Politika gazetesi muhabiri Selma Akkaya, Fidan Doğan'dan saatlerce haber alınamaması üzerine, arkadaşlarının gece saat 01.00 sıralarında binaya geldiklerinde kapı önünde kan izleri görünce kapıyı kırıp içeri girdiklerini söyledi.

Fransa Kürt Dernekleri Fedederasyonu (FEYKA) Başkanı Mehmet Ülker de, "Bir iki arkadaş kapıda kan izleri görüyor. Kapıyı kırıp içeri girdiklerinde, üç kadının infaz edilmiş olduğunu görüyorlar" dedi.

Büronun birinci katta bulunduğu ve işlek bir caddede yer aldığına işaret eden Ülker, katliamın 9 Ocak akşamı saat 18.00 ya da 19.00 civarı işlenmiş olabileceğini söyledi.


BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak Paris'e gidiyor!

BDP Eş Genel Başkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş, Paris’te Kürt Enformasyon Bürosu’nda suikaste uğrayan kadın siyasetçiler PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in cenazesine katılmak için Paris’e gidecek. Kışanak ve Demirtaş, Kürt kadın siyasetçilerin cenazelerine katılmanın yanı sıra ilgili kurumlar ve Fransa hükümeti nezdinde girişimlerde bulunacak. 


GÜLTAN KIŞANAK: "BU KATLİAM SİYASİ BİR CİNAYETTİR"


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, üç Kürt kadın siyasetçinin öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada "Bu katliam siyasi bir cinayettir; Kürt sorunun çözümü önüne kurulmuş bir tuzaktır. Üstünü örtbas etmek isteyenlere katildir" dedi.

Kışanak, Diyarbakır'da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, cinayet için "örgüt içi hesaplaşma" açıklaması yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e seslendi.
"Bu katliam sıradan bir katliam değil. Açıkça büyük bir siyasi cinayettir. Kürt sorunun çözümü önüne kurulmuş bir tuzaktır. Kim örtmeye kalkışırsa, gerekçelendirmeye çarpıtmaya kalkışırsa katil odur. Hiçbir kanıt yokken olayı 'örgüt iç infaz' olarak çarpıtıyorsa ya katil, ya katilleri korumak istiyordur. Herkes söylediği söze dikkat edecek. Niye cinayeti örtmeye çalışıyorsunuz? Katliamın aydınlatılması için elimizden geleni yapacağız demiyorsunuz? Hem görüşürüm, hem katliam yaparım diyorlarsa bunun bedelini öderler."

Kışanak, öldürülen Sakine Cansız için "Kürt kadınlarının Rosa Luxemburgu'ydu" diyerek şöyle devam etti.
"Sakine, Diyarbakır zindanında Esat Oktay'ın yüzüne tükürecek kadar cesurdu. Her zaman başı dik, onurlu ve kahrmanca yaşadı. Üç kadın da demokrasi ve halkının özgürlüğü için mücadele etti. Özgürlükten korkan köstebekler tarafından katledildi." BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da twitter mesajında, "Hassas sürece binaen AKP Paris'teki katliamın aydınlatılması için Fransa nezdinde girişimde bulunacağına, örgüt içi infazdır deyip kapatıyor. Bu tutuma karşı şunu soruyorum o halde; bu açıklamayı yapanların bizzat bu katliamı planlamadığını nerden biliyoruz, telaşınız bundan mı yoksa" dedi

(Kaynak: bianet, anf)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y