Polisin Kirli Oyunu Muhbirleştirme Çalışması Bu Kez BDP´lileri Hedef Aldı

İstanbul'da BDP İl Başkanlığı binasına "böcek" adı verilen dinleme cihazlarının konması, ilçe başkanlarının üzerine araç sürülmesi gibi olayların ardından, şimdi de BDP Küçükçekmece İlçe yöneticileri, kendilerini arayan polislerin baskı ve tehdidi ile karşılaştıklarını dile getirdi. Kendilerini arayan polislerin, karakola gelip haklarındaki dosyaları almaları gerektiği yönünde bilgi verdiğini söyleyen BDP İlçe yöneticilerinden Erhan Aç, karakola gittiklerinde böyle bir şeyin olmadığını, polislerin niyetinin "sohbet" adı altında baskı kurmak olduğunu dile getirdi.

Kürtçe konuşan polislerden ilginç sorular

Elektrik teknisyeni olduğu için mahkemelerdeki bazı duruşmalara "bilirkişi" sıfatı ile katıldığını belirten Erhan Aç, "Yaklaşık iki aydan bu yana beni sabit numaradan arayıp kendini polis memuru Hakan diye tanıtan bir şahıs Bakırköy ve Küçükçekmece adliyelerinde dosya olduğunu, gidip bakmam gerektiğini söyledi. Adliyeye gittim böyle bir dosyanın olmadığını söylediler. 18 Ocak günü BEDAŞ'taki işlerimi takip ederken öğleden sonra aynı numaradan beni aradılar. Bana 'Siz elektrik davalarında bilirkişisiniz. Sefaköy Polis Karakolu'nda 4 dosya var. Vatan Emniyet'ten geliyoruz. Sizin bilginize ihtiyacımız var. Görüşmemiz lazım' dediler. Ben de oraya gittim. 3 sivil polis karakola geldi. 3 polis de benimle Kürtçe konuştu. Bana, 'Bak Kürtler artık eskisi gibi ezilmiyor. Bak biz de devlet içinde yer alabiliyoruz. Seni uzun zamandır araştırıyoruz. Sen Halkalı'da çalışıyorsun. Oradaki halk seni seviyor. Niçin BDP'de siyaset yapıyorsun? Dergi dağıtan BDP'lileri tanıyor musun? Küçükçekmece'de araçlar yakılıyor, bunları yapanları tanıyor musun? Sizin orda hırsızlık olayları oluyor senin bir ilgin var mı ya da yapanlar hakkında bilgin var mı?' gibi sorular sordular. Bilmediğimi söylemem üzerine bana en kısa zamanda dükkanıma gelip çay içeceklerini söylediler. Haftada birkaç kez beni arayıp 'Erhan bey dükkanda mısınız? Dükkanda iseniz birazdan gelip bir çayını içeriz' diyorlar; ama hiç gelmediler sürekli beni kontrol altında tutmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

'Polisler BDP üyesi kadınlara duygusal ilişki teklifinden bulunuyor'

BDP Küçükçekmece İlçe Eş Başkanı Nurcan Aktürk ise, polislerin kendisini sürekli takip ettiğini, dükkanından sürekli alışveriş yaptıklarını ve telefonuna mesaj atarak rahatsız ettiklerini anlattı. Aktürk, "Bir kere belediye aracında beni sürekli takip eden polis yaklaşıp sohbet etmek istediğini, benim empati kurmam gerektiğini söyledi. Ben de ona bir partinin yöneticisi olduğumu, onunla konuşacak hiçbir şeyin olmadığını söyledim" dedi. Aynı polislerin mahallede BDP üyesi kadınlara duygusal ilişki teklifinde bulunduğunu aktaran Aktürk, "Sivil polisler BDP'de çalışma yürüten kadınlara duygusal ilişki teklifinde bulunarak taciz ediyor. Böylece bizim içimize sızmaya çalışıyor. Bu da onların ahlaksızlığını ortaya koyuyor" diye konuştu.

'Komşuma giderken bile kimlik soruyorlar'

Kanarya-Der Eş Başkanı Fatma Kaya da, polislerin baskısından artık akrabalarının ziyaretine gitmekten bile çekindiğini ifade ederek, "Komşulara gittiğim zaman bile benden kimlik istiyorlar. Bana, 'yoksa siz orada BDP adına örgütleme mi yapıyorsunuz?' diye tehditkar sorular soruyorlar" diye belirtti.

Polislerin baskı ve keyfi muameleleri nedeniyle Nurcan Aktürk'ün daha önceden polisler hakkında suç duyurusunda bulunduğu, Erhan Aç'ın ise önümüzdeki günlerde savcılığa giderek suç duyurusunda bulunacağı belirtildi. (diha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y