Polisin Komplo DHKP-C Davasında 55 Tutuklama

Faşizmde yasalar keyfi uygulamaların örtüsüdür. DHKP-C adı altında yapılan polis-yargı operasyonunda gözaltına alınanlardan 55'i tutuklandı. Soruşturmanın yansıyan bilgileri bu operasyonun keyfi bir uygulama olduğunu ve bu ülkenin yasalarına göre bile ortada suçlama yapılacak bir konunun olmadığını gösteriyor.

REHİN ALMA VE GÖZDAĞI VERME OPERASYONU
Polisin helikopterlerle, özel timler ve binlerce kişiyle yaptığı operasyon tam bir fiyaskoya dönüştü. Gözaltına alma işlemlerinde polis terörü yaratıldı ve polis gözaltı işlemleri yaptığı her yerde vandalca davrandı. Girilen her bina polis tarafından harebeye çevrildi ve her tür eşyaya bile isteye zarar verildi. Gözaltı işlemine tabi olan insanlar işkence yöntemlerine tabi tutuldu. Zorla, döverek gözaltına almalar ve gözaltı süresince işkence uygulamaları polisin rutin işlemi oldu. İşkence ile gözaltına alınanlar ise ortaya atılan suçlamalarla ilgisiz durumdaydı. Polis ve yargı eliyle iktidara dönük muhalefete "elimizde rehineler var" denerek gözdağı verilmeye çalışıldı. Faşizm kendi koyduğu yasalara ve kurallara bağlı olmayan bir devlet biçimi. Bu ülkede faşizmin artık mutat uygulaması olan hiçbir yasa ve kurala uymamak yerleşmiş durumda. Devletin baskı ve şiddetle yürüttüğü uygulamaları hiçbir kural, yasa ve akılla açıklanacak durumda değil. 
İşkenceci oldukları tespit edilen ve haklarında bir çok soruşturma açılmasını sağlayacak deliller bulunan bir polis grubu kendileri hakkında suçlamalarda bulunan ve bunu da bir çok delille kanıtlayan hukukçuları rehin alarak haklarında yürütülen işkence davalarına da saldırmışlardır. 
Bu ülke halklarına karşı suç işlediği tespit edilen hükümet ve bunu kamuoyuna ilan eden gazeteciler, sanatçılar, avukatlar, gençler suçlu hükümetin emriyle işkenceci polis ve ne dediği ne iddia ettiği hakkında bilgisi olmayan bir savcı tarafından rehin alınmıştır. DHKP-C adı altına ortaya sürülen davanın bir delirme ve akıl yitiminden başka anlamı yoktur. 

POLİS VE MEDYA YALANLARI İLK ANDA ÇÖKTÜ
DHKP-C adı altında polis eliyle yürütülen komplo davanın ilk anlarında kamuoyuna "casusluk" iddiaları servis edilmişti. İstanbul Emniyeti yaptığı yazılı açıklamada "casusulukla ilgili bir dava olduğunu" bildirmiş ve bu operasyonu yapma gerekçesi olarak bunu öne sürmüştü. Aynı şekilde, merkez medya ve cemaatçi yandaş medya da "casusluk" iddialarını gündeme taşımıştı. Polisin kasıtlı olarak zarar verip harabeye çevirdiği İdil Kültür Merkezi'nde "11 çelik kapı ardında kozmik oda" olduğu haberleri yapılmıştı. Grup Yorum üyelerinin yaptığı açıklama bu kozmik oda yalanını kısa zamanda açığa çıkardı. Bir kültür merkezinde olmazsa olmazlardan olan fotoğrafçılık odası polis ve yandaş medya tarafından kozmik oda ilan edilmişti. 
Sorgulananların hiç birine de "casusuluk konusuyla" ilgili tek bir soru sorulmamıştı. Sorgulama konuları on yıl önce katılınan bir miting veya yapılan bir haber veya bir avukatın mesleki işleri olmuştu.  
Komplo kuran polis ve yargı erkinin komplosundaki akılsızlık ve beceriksizlik onları var eden sisteme uygundu. Her tarafından bilgisizlik ve vandallık akan bir polis yargı davası yaratıldı.

İZMİR'DE 17 İSTANBUL'DA 17 KİŞİ DAHA TUTUKLANDI

DHKP-C'ye yönelik olduğu iddiası ile yapılan operasyonlarda İstanbul ve İzmir’de gözaltına alınanlardan 34 kişi daha tutuklandı.

Türkiye genelinde 17 Ocak'ta eş zamanlı olarak başlatılan ve DHKP-C'ye dönük olduğu iddia edilen operasyonlarda İstanbul'da gözaltına alınanlardan 26'sı dün sabah Çağlayan Adliyesi'ne sevk edilmişti. Savcılık tarafından ifadeleri alınanlardan 3'ü serbest bırakıldı. 23 kişi ise tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, 6 kişiyi serbest bırakırken, 17 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

İzmir’de gözaltına alınan 17 kişi ise dün Bayraklı Adliyesi'ne çıkarıldı. Gece gece geç saatlere kadar süren sorgularının ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Yusuf Dut, Mert Toka, Eylem Mahamda, Didem Tütenk, Ahmet Altüzel, Serap Dursun, Zeynep Yılmaz, Gökhan Çopan, Çağlar Çevik, Ahmet Doruk Turan, İnan Sezer, Binali Çelik, Emir Öztürk, Engin Ceylan, Mustafa Özüsağlam, Arzu Yetik ve Gülhan Sağaltıcı, "yasa dışı örgüte üye olmak ve örgüt adına faaliyet yürütmek", "örgütün yasal uzantısı olan derneklerde çalışmak", "örgüte gelir sağlamak amacıyla dergi satmak", "örgüte eleman sağlamak amacıyla piknik, şenlik ve gençlik kampı adı altında örgütsel etkinlikler düzenlemek ve katılmak" iddialarıyla tutuklandı.

İzmir'deki tutuklamalarla birlikte tutuklananların sayısı 9’u avukat olmak üzere 55’e yükseldi.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y