Polisten Komplo DHKP-C Operasyonu

Sabah saatlerine polisten gözaltı operasyonu. Her sene "mutat olarak" düzenlenen "DHKP-C operasyonları" bu yılın ilk günlerinde yeniden yapıldı. Polis bu kez avukatlarında içinde bulunuduğu sayısız kişiyi gözaltına aldı. Düzenlenen operasyonda polis kapıları kırdı, gözaltına alınma işlemlerinde her zamanki gibi şiddet kullandı. Polisin uzun yıllardır artık "milli şenlik" haline getirdiği gözaltı operasyonunda bu kez İdil Kültür Merkezi, Çağdaş Hukukçular Derneği, Halkın Hukuk Bürosu, Yürüyüş Dergisi  hedefteydi. Muhalif her sesi kısmak için polisin düzenlediği komplo operasyon devam etmekte. 
 
ÇHD İzmir Şubesi operasyonlara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde:

"Bugün İstanbul Şube Başkanı Av.Taylan Tanay, bir önceki Şube başkanı Serhan Arıkanoğlu, Şube Sekreteri Av. Güçlü Sevimli, Av. Barkın Timtik, Av. Ebru Timtik, Av. Naciye Demir, Av. Oya Aslan, Av. Güray Dağ, Av. Günay Dağ ve Av. Gülvin Aydın; ÇHD Ankara Şube yöneticisi Av. Betül Vangölü Kozağaçlı gözaltına alınmış, Genel Başkanımız Av. Selçuk Kozağaçlı ve isimlerini henüz öğrenemediğimiz birçok avukat arkadaşımız hakkında da yakalama ve arama kararı bulunduğu öğrenilmiştir.
ÇHD Genel Merkezi ve ÇHD İstanbul Şubesi binalarında da aramalar devam etmektedir.
ÇHD’ye yönelik halen devam eden bu operasyonun, muhalif avukatlığına ve adalet mücadelesine yönelik olduğu açıktır.
Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.
Her gün adliye binalarında özel yetkili mahkemeler önünde savunma yapan ve adalet arayan arkadaşlarımız hakkında verilen yakalama ve arama kararları hukuksuzdur, yasa dışıdır.

Bu güne kadar yılmadık, bundan sonra da asla yılmayacağız."

ÇHD'li avukatlara yönelik operasyona karşı meslektaşları saat 12:30'da İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapacak. 


Avukat Efkan Bolaç'ın Nasıl gözaltına alındığını anlattı
Radikal'de yer alan habere göre, Avukat Ali Şafak şu anda gözaltına alınan avukat Efkan Bolaç’ın nasıl gözaltına alındığını anlattı: “Halkın Huuk Bürosu’na yapılan operasyonu hepimiz öğrendik. Efkan da hakkında kararı bilmiyordu. Twitter’dan operasyonu duyurdu. Arkadaşlarına destek için evinden çıktığında polis tarafından gözaltına alındı. Efkan’ın hemen üst araması yapıldı ve telefonuna el konuldu. Avukat Taylan Tanay’a telefonu geri verildi, diğer bazı arkadaşlara da ancak Efkan’a verilmedi. Efkan sosyal medyada aktif olduğu için, sürekli twit attığı için sanırım telefonunu geri vermediler. Şu anda polis otosunda bürosuna götürülüyor. 3 sivil polis aracı var. Bizi arkadaşları olduğu için aramaya almıyorlar. Barodan atanan avukatı bekliyoruz."

Yurt gazetesi muhabiri gözaltında!
ÇHD'li avukatların gözaltına alındığı operasyonda Yurt muhabiri Sami Menteş'in de gözaltına alındığı öğrenildi. Sabah baskınlarında Menteş'in de evi basıldığı, ev arkadaşıyla birlikte gözaltına alınarak evinde de aramanın devam ettiği bildirildi.
Menteş'in son günlerde Hrant Dink cinayetiyle ilgili özel bir haber hazırladığı, haberiyle ilgili ÇHD'li avukatlarla görüşmeler yaptığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

Ankara'da aramalar sürüyor
ÇHD Ankara Şubesi'nde aramalar devam ediyor. Aramaya 5 avukatın eşlik ettiği, Ankara Barosu'ndan temsilcilerin de bulunduğu ve Avukat Hakları Merkezi'nden avukatların da aramaya katıldığı öğrenildi.
Aramanın yapıldığı binanın sokağındaki giriş ve çıkışlar emniyet ekipleri tarafından kapatıldı. Arama esnasında bürodaki evrakların tarandığı ve bilgisayarlardan örneklerin alındığı belirtildi.

Kozağaçlı'nın bürosu aranıyor
Hakkında yakalama kararı çıkartılan ve Lübnan'da bulunan ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın bürosu da aranıyor. Kozağaçlı'yla birlikte ÇHD'li avukat Betül Kozağaçlı hakkında da yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

Avukatlardan tükürük ve kan örnekleri isteniyor
Mahkemenin operasyon kararında gözaltına alınan avukatlardan tükürük ve kan örnekleri alınması da istendi. "Örgütsel faaliyette bulunup bulunmayanları karşılaştırmak" amacıyla tükürük ve kan örneklerinin istenmesine gözaltındaki avukatlar tepki gösterdi. Emniyet ekipleriyle avukatlar arasında tartışmanın devam ettiği bildirildi.

7 İlde Polis Operasyonu
Operasyonun 7 ilde gerçekleştiği, 55 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan 55 kişiden 15'inin avukat olduğu, avukatlardan 9'unun ÇHD üyesi olduğu ifade edildi. Hakkında yakalama kararı çıkartılan ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın Lübnan'da olduğu öğrenildi.

Avukatlar operasyonu Lübnan'da öğrendi
Radikal'de yer alan habere göre, birkaç gün önce Beyrut’a giden ÇHD avukatlarından avukat Oya Aslan hakkında da yakama kararı çıkarıldı. Aslan, operasyonla ilgili şunları söyledi: “Benim hakkımda da gözaltı ve yakalama kararı var. Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın Ankara’daki evi ve iş yerinde arama yapılıyor. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Ankara Şubesi’nde arama yapılıyor. ÇHD İstanbul Şube Sekreteri Güçlü Sevimli, avukatlar Serhan Arıkanoğlu hakkında da yakalama kararı var. Suriye’de yaşanan olaylar ve buradaki hak ihlalleriyle ilgili Beyrut’a Lübnan hükümetiyle görüşmeye geldik. Bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyoruz, tamamlandığında döneceğiz.”

İstanbul, İzmir ve Ankara'da sabah saatlerinde eş zamanlı olarak ÇHD'li avukatlara operasyon düzenlendi! "DHKP-C operasyonu" adı verilen operasyonda ÇHD'li avukatlar evleri basılarak gözaltına alındı, Halkın Hukuk Bürosu'na baskın düzenlendi.
Avukatların evlerinde, Halkın Hukuk Bürosu'nda ve ÇHD İstanbul Şubesi'nde aramalar sürüyor.

ÇHD'li avukatlar gözaltında!
Sabah 04:00 sularında çevik kuvvet ekipleri ve helikopterlerle avukatların evlerine, hukuk bürolarına ve İdil Kültür Merkezi'ne yapılan baskınlarda ilk bilgilere göre; İstanbul'da Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 9 avukat gözaltına alındı. Gözaltına alınan avukatlar ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, üye avukatlar Güray Dağ, Günay Dağ, Gülvin Aydın, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Naciye Demir, Efkan Bolaç ve Güçlü Sevimli gözaltına alındı.

Kozağaçlı hakkında yakalama kararı
ÇHD Başkanı Selçuk Kozaağaçlı'nın evine yapılan baskında bulunamadığı için hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

İdil Kültür Merkezi'ne ve Yürüyüş dersisine baskın
Okmeydanı'nda da eş zamanlı olarak birçok adrese baskın yapıldı. Polis Okmeydanı'nda Grup Yorum'un da çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi'ne gaz bombası kullanarak girdi. Mecidiyeköy’de bulunan Yürüyüş dergisine de baskın yapıldığı öğrenildi.

İzmir'de de yürütülen operasyonda 17 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ÇHD: "Adaletleri batsın"
Çağdaş Hukukçular Derneği Twitter adresinden operasyon şöyle duyuruldu: “Halkın Hukuk Bürosuna polis baskını. Gece saat 4’de kapılar kırılarak arama yapılmak istendi. Yasa Cumhuriyet Savcısı olmadan arama yapılamaz demesine rağmen savcı tam 1 saat sonra geldi. Yolu karıştırdığını söyledi. Avukatlık kanunu savcının yol bilgisine kurban. Adaletleri batsın. Şu an C. savcıları HHB de Baro temsilcilerini bekliyorlar arama için.”

(kaynak: sol.org.tr)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y