Redhack Yolsuzlukları Açıklıyor YÖK Sessiz İ.Ü. Rektörü Cevap Verdi

YÖK, dün sitesini hackleyen ve üniversitelere ilişkin binlerce yolsuzluk belgesini ele geçirip internet üzerinden yayınlayan sosyalist hacker grubu Redhack hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Redhack'in YÖK'ün sitesini hackleyerek ele geçirdiği binlerce belgeden çıkan yolsuzluklar YÖK'ü ve üniversite yönetimlerini endişelendirdi. Redhack, dün yaptığı eylemle YÖK'ün Elektronik Paylaşım Sistemi ‘ebys.yok.gov.tr’yi hacklemiş ve binlerce belgeyi ele geçirdiğini duyurmuştu.

Redhack tarafından gün içinde yayınlanan belgelerde üniversitelere ilişkin birçok yolsuzluk iddiası ortaya çıkmıştı. Üniversitelerin karıştığı yolsuzluklara ilişkin çok önemli belgelerin ele geçirilmesi üzerine harekete geçen YÖK, iddialara yanıt vermek, belgeleri açıklamak yerine Redhack hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yayımlanan belgelerin YÖK'e ait olduğunu doğrulayan YÖK kaynakları, buna karşın resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. YÖK'ün, TUBİTAK tarafından kurulup özel bir sistemle güvenliği sağlanan belgelerine nasıl ulaşıldığı hakkında da kurum içinde soruşturma açtığı belirtiliyor.

REDHACK'E İ.Ü. REKTÖRÜ YUNUS SÖYLET'TEN CEVAP

İ.Ü Rekrörü Yunus Söylet Twitter takipçilerinin Redhack'in İstanbul Üniversitesi'ndeki yolsuzluk olaylarıyla hakkında açılan soruşturmalara yönelik yayınladığı belgelerle ilgili sorularına yanıtlar verdi. Yunus Söylet "Cerrahi eğitimimde hocamın söylediği bir sözü hiç unutmuyorum : KUZUYU GÜDEN KURDU GÖRÜR" diyerek durumu özlü bir sözle açıklarken kuzunun kim, kurdun kim olduğuna yönelik bir açıklamada bulunmadı.

Yunus Söyletin Twitter takipçilerinin "Hocam cerrahpaşanın otopark gideri çok garip 1.512.254.66 tl tarafınızdan incelenerek görülmüş. Nasıl olmuş açıklar mısınız?" sorusuna Yunus Söylet "ben incelemeci hiç olmam, inceleme yapılmasını talep ederim, neyi sorduğunu anlamadım?" diyerek yanıtladı daha sonra "bu yayınlanan belgeler kamu zararı OLMADIĞINA karar verilen bir sürece ait" diyerek açıklama gereği duydu.

Yunus söylet Redhack'in yayınladığı belgeler için "bu belgelerin yayınlandığını bana bugün söylediler, emin ol bakmadım, başka ne olduğunu da merak etmedim" deyince takipçileri "ne demek bakmadınız 1.5 trilyon para muhasebe kayıtları girmemiş çok mu önemsiz bu sizin için ? emin olun çok önemli" deyince yanıt olarak "paranın her kuruşunun banka tarafından üniversiteye harcandığı çok kolayca belgelendi, problem bitti, nesi önemli ?" diyerek Redhack'in üniversitesiyle ilgili belgelere aslında vakıf olduğunu belirtmiş oldu.

Redhack'in açıkladığı belgeleri inceleyenler Yunus Söylet'e "Rektör Yunus Söyletin promosynlar karşılğı aldığı 6 Passat 1 BMW araç bağışını bütçe kalemine yazmadğı ifadedildi" diye bildirince Yunus Söylet "en az 10 yıllıktı, bunlar yenilendi, zaman içinde üniv. taşıt cetveline alındı (2 sene uğraştık), konu bitti" diyerek soruyu yanıtladı.

Yunus Söylet Redhack'in doğrudan sorduğu soruya ilişkin ise belgelerle ilgili bugün bir açıklama yapılacağını açıkladı. Yunus Söylet "ben seçim döneminde bir dolu yalan ve iftiraya maruz kaldım, yılmadım ve susmadım, bürokraside bulunmamış birilerinin ortama saçtıklarından dolayı hiç susmam, bugün belgeleriyle açıklama yapılacak, o açıklamalardan sonra özür beklerim" dedi. Yunus Söylet'in açıklamalarına Redhack "
Universite parasiyla 7 adet son model BMW alan Rektor; "bunlari universiteye aldik" demis.. Sanki ogrenciler biniyor da" diyerek ironik bir dille Yunus Söylet'in kendini savunmasını cevaplayarak bürokrasinin kendi çıkarı için nasıl bir mantık kullandığına göndermede bulundu.

REDHACK YOLSULSUZLUK BELGELERİNİ AÇIKLAMAYA DEVAM EDİYOR

Sosyalist hacker Redhack bu belgelerin nerden alındığına yönelik sorulan bir soruuya "Bu belgeler web ortaminda degil, Web kapisi var. UYAP benzeri bir server icinde dosya paylasimi yapiliyor." diyerek yanıtlarken yolsuzluk belgelerini açıklamaya devam etti.

Marmara Üniversitesi'ne ait belgeyi açıklarken "Ogrenci, ogrenim harcini 1TL eksik yatiramazken, Rektor 17 trilyonun ustunu cizmis" diyen Redhack belgeyi açıkladı. (Marmara Üniversitesi'ne ait belge için tıklayınız)

Açıklanan yolsuzluk belgelerinin 12. si Çukurova Üniversitesi'ne ait. Redhack "Cukurova Universitesi; Islami Bank 9 milyon $ kredi cukkasi, YOK ve Yusuf Ziya Ozcan olayi" diyerek yolsuzluk belgesini açıkladı. Yapılan bir dolandırıcılık ve sahteciliğe yönelik belgelerde soruşturulması istenen YÖK eski başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın nasıl soruşturulamadığı görülüyor. (Çukurova Üniversitesi ve YÖK eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan'la ilgili belgeye ulaşmak için tıklayınız


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y