Redhack´e YÖK Yolsuzluk Belgeleri İçin Teşekkür Edenler Çoğalıyor

'Redhack'e bir teşekkür de Ege Üniversitesi mağdurlarından'

Akşam gazetesinden Melis Apaydın'ın haberine göre Redhack'e minnettar olanlar arasına Ege Üniversitesi ile mahkemelik olan mağdurlar da katıldı. Daha önce eski bir rektör kendi üniversitesinde yaşanan yolsuzluk davalarının üstünün kapatıldığını ve Redhack sayesinde bu yolsuzlukların yeniden gündeme geldiğini belirterek Redhack'e teşekkür etmişti. Aynı şekilde birçok üniversite öğrencisi de yaptıkları basın açıklamalarıyla Redhack'e yolsuzluk dosyalarını açıkladığı için teşekkürlerini yollamıştı. 


Ege Üniversitesi'nin 1965'te eğitim amaçlı diyerek istimlak ettiği arazilerine alışveriş merkezi yapılınca mirasçılar dava açtı. Açtıkları dava için gerekli belgelere ulaşamayan ve ulaşmaları engellenen aileler aradıkları belgelere Redhack sayesinde ulaşınca Redhack'e teşekkür ettiler.
 

YÖK'ün sitesini hack'leyerek üniversitelere ilişkin binlerce 'gizli' belgeyi ele geçiren Redhack, İzmirli Günerergin ailesine de umut oldu.
İddİaya göre,1965 yılında Günerergin ailesine ait 23 dönüm arazi Ege Üniversitesi tarafından 'eğitim amaçlı tesis kurulacak' gerekçesiyle istimlak edildi. Toprak sahipleri Ramazan, Behide, Mürsel ve Tahsin Günerergin eğitime faydalı olmak adına arazileri karşılığında verilen düşük ücrete rağmen zorluk çıkartmadı.


Ancak üniversitenin 2 bin 500 kişilik yurt yapmayı düşündüğü arazi 1999'da alış veriş merkezi yapılması için bir inşaat şirketine verildi. Araziye İzmir'in en büyük AVM'si Forum Bornova'nın yapılması üzerine harekete geçen 4 ana mirasçının çocukları, 2007'de mahkemeye başvurdu. Mirasçılar 6 yıl boyunca 3 avukat değiştirdi, ama ellerinde gerekli belgeler olmadığı için ilerleme kaydedemedi. Redhack'in ortaya çıkardığı yolsuzluk belgeleri davada yeni bir süreç başlattı.


Kimi pazarda çalışan, kimi sağlık masraflarını dahi karşılayamayacak kadar yoksul olan mirasçılar Forum Bornova önünde bir araya geldi. Redhack'e teşekkürlerini ileten mirasçılar '6 yıldır süren davada elimizde doğru düzgün bir belge olmadığı için sonuca varamıyorduk. Sayelerinde yolsuzluğun belgelerine ulaştık. Minnettarız' dedi.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y