Redhack´in Yayınladığı Belgeler Öğrencileri Sokağa Çıkardı


Öğrenciler üniversitelerde ortaya dökülen yolsuzlukların belgelerine karşı sokağa çıktı. 

ANKARA'DA REDHACK:2 YÖK:0 HIRSIZ REKTÖRLER İSTİFA 

Gömülü resim için kalıcı bağlantıAnkara'da Genç-Sen üyeleri "Redhack:2 YÖK:0 Hırsız Rektörler İstifa" pankartı arkasında toplandılar. Yüksel Caddesi'nde toplanan Genç-Sen üyeleri Başbakanlık önüne yürüyüşe geçti. 

"Redchack 2 -YÖK 0" yazılı pankart arkasında yürüyen öğrencilerin önü cadde çıkışında polis barikatı ile kesildi. Polis, yürüyüşe izin veremeyeceğini belirtiyor.

"Öğrenciye değil, çetelere barikat", "Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim", "Her yer ODTÜ, her yer direniş" sloganlarını atan öğreciler, yürümekte kararlı olduklarını açıkladı.


Genç-Sen üyeleri adına açıklama yapan Gözde Çelik, 18 Aralık'ta ODTÜ'de yaşananların, AKP'nin üniversitelere uyguladığı politikanın yansıması olduğunu söyledi.

Çelik, "Üniversitelere düzenli bir şekilde saldıran sermaye ve AKP, eğitimin ticarileştirilmesinden, üniversitelerin özelleştirilmesine varıncaya dek birçok yönüyle yükseköğretimi hedef tahtasına koymuş durumda" dedi.

Redhack'in YÖK'ün sitesini hackleyerek, yolsuzluk belgelerini açıkladığını hatırlatan Çelik, şunları söyledi: "Redhack'in ortaya çıkardığı yolsuzluk belgeleri, mücadelemizin haklılığını ortaya koyuyor. Rektörlere, üniversite bütçesinden alınan arabalar, ortaya çıkan bütçe açıkları, yaratılmaya çalışılan üniversite profilinin somut olarak karşımıza çıkışıdır. Yaşanan tüm saldırılara karşı, üniversitelerin gerçek sahiplerini, üniversitelere sahip çıkmaya çağırıyoruz. Yükseköğretime yönelik gerçekleştirilen saldırılara karşı, üniversiteleri isyana teşvik ediyoruz."

Polislerin engellemesini protesto eden Genç-Sen üyeleri, içi boya dolu balonları polis barikatına fırlatarak, eylemlerini sonlandırdı.
İSTANBUL'DA ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ REDHACK DEDİ
 
Öğrenci Kolektifleri Redhack'in ortaya çıkardığı belgelerdeki bilgilere dayanarak “Sahibinin sesi rektörler istifa” diyerek bugün saat 15:00'de Galatasaray Lisesi Önünde Toplandılar. Öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında Tayyip Erdoğan'ın ODTÜ'ye gelmesinin ardından yaşanan polis şiddeti ve gelişmeleri anlattılar. Ardından "Redhack yeni yılın ilk günü, YÖK'ün eğitim sitesini ve ODTÜ'yü kınayan iki üniversite sitesini hackleyerek ODTÜ'ye selamlarını yollamışlardı. Redhack dün YÖK'ün elektronk paylaşım sitesini hackledi ve binlerce belgeyi ele geçirip yayınlamaya başladı. AKP'li rektörlerin yaptığı yolsuzlukları belgeleyen Redhack bunları kamuoyuna sundu.

Elde Edilen bilgilere göre:

Fırat Üniversitesi'nde eski rektör öğrenci harçları promosyonuyla Audi A8 marka araba aldı.

Giresun Üniversitesi'nde kurulumu yapılmayan bir cihaz için 664 bin litralık karşılığı olmayan ödeme yapılmış.
Uludağ Üniversitesi'nde temizlik ihalesinde 12 milyon liralık yolsuzluk yapılmış.

Gazi Üniversitesi'nde; Atatürk Orman Çiftliği arazisi ihaleyle mütahitlere peşkeş çekilmiş.

İstanbul Üniversitesi'nde; Kayda girmeyen otomobiller var. Ayrıca sayıştay incelemelerinde 1 milyon 537 bin liranın muhasebe kayıtlarında olmadığı tespit edilmiş. Ayrıca İ.Ü Tıp Fakültesi Ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi otoparkları ihalesizleştirilip kira ödenmediği elde edilen gelirlerin bütçeye aktarılmadığı tespit edilmiş.

Kastamonu Üniversitesi; sahte akademisyen yaratmış ve bu sahte akademisyeni bölüm başkanı yapmış.


Redhack'in açıkladığı bu belgeler var olan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin çok küçük bir kısmıdır. "ODTÜ'yü Kınayan" AKP'nin rektörlerinin durumu, yaptıkları yolsuzluklar ortadadır. AKP yeni YÖK yasasıyla bu yolsuzlukları, soygunları devam ettirmeye ve yasalaştırmaya çalışmaktadır. AKP'nin ve onun rektörlerinin, üniversiteleri talan politikalarına karşı, ODTÜ'de olduğu gibi yine dimdik karşılarındayız. Son olarak bu rektörler bizim rektörümüz değildir ve bu kişiler eğer hala bilim insanı sıfatını taşımak istiyorlarsa yapacakları en onurlu şey derhal istifa etmeleridir." Öğrenci kollektifleri'nin okunan basın açıklamasından sonra Marmara Üniversitesi'nden ve İstanbul Üniversitesi'nden birer öğrenci söz alarak kendi üniversitelerindeki uygulamalara değindiler. İstanbul Üniversitesi yönetiminin bütçe yok diyerek öğrenci yemeklerine zam yaptığını ama bütçe yok diyen üniversitenin çıkan belgeler sonucu lüks makam araçlarına sahip olduğunun görüldüğünü belirttiler.

Basın açıklaması atılan sloganlar eşliğinde tamamlandı.KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y