Roboski Katliamının 56. Haftası

Her Perşembe olduğu gibi bu Perşembe de Roboskili aileler mezarlıktaydı. Çoğunluğu çocuk 34 insanın savaş uçakları tarafından katledilmesi ve faillerin bir türlü yargı önüne çıkarılmaması bu hafta da basın açıklamasının konusunu oluşturdu. 56. Haftaya giren Robsoki katliamının basın açıklaması Roboski mezarlığında okundu.

Roboski Katliamı 56. Hafta Değerlendirmesi

Roboski katliamının üzerinden 56 hafta geçmesine rağmen belli olan failler yargı önüne çıkarılmıyor. Belli olan failler ortaya çıkarılmadığı gibi başbakan ve hükümeti, içinde bulunduğu suçluluk psikolojisi ile bu katliamın üzerini örtmeye ve unutturmaya yönelik bir çaba içine girdiğini katliamın olduğu günden beri görmekteyiz.

Geçen grup toplantısında başbakan "Ben Kürt kardeşlerimin üzerine bomba yağdırmıyorum teröristlerin üzerine bomba yağdırıyorum" dedi. Başbakana tam da buradan katledilen çoğunluğu çocuk 34 insanın üzerine hangi devlet, hangi ülke, hangi başbakan 34 sivilin üzerine bomba yağdırdı diye sesleniyoruz. Yoksa başbakan kendisinden olmayan herkesi terörist olarak mı görmektedir. Diğer bir söyleminde "Mardin'de şehit edilen polisin çocuğunun gözyaşlarını ne yapacağız. Bunların kanını yerde mi bırakacağız" diyor. Bir barış ikliminin oluşturulmaya çalışıldığı bu günlerde bu gibi sözler kinin, intikamın ve çatışma duygularının ortaya çıkmasından öteye gitmez. Tam da bu söylem üzerine başbakana burada katledilen 34 insanın anneleri ve kardeşlerinin gözyaşları ne olacak, onların kanı yerde mi kalacak, yoksa Kürt olduğumuz için annelerimizin ve kardeşlerimizin gözyaşları sizin için önem teşkil etmez mi? diyoruz.

Sözde bir yıldır Roboski için kurulan araştırma komisyonunun raporu neden kamuoyuna açıklanmıyor. Niye her ay ertlemeye çalışıyorlar. Bu raporu hazırlayan kurumlar kimdir? Derhal bu tiyatroya son verilip raporun açıklanmasını istiyoruz.

Biz Roboski aileleri olarak bu adalet mücadelemizi belli olan failler yargılanana kadar her tür tehdit, baskı, tutuklama ve cezaya rağmen sürdüreceğimizi Roboski katliamını asla unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı tüm kamuoyuna duyurmak istiyoruz. KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y