Tahir Canan´a Özgürlük: 12 Eylül Darbesi Hukuksuzluğundan Kurtulmak İstiyoruz

Ülkemizde 12 Eylül ile hesaplaşma adıyla başlatılan 12 Eylül yargılaması bir kez daha yapılacak. Şuana kadar yapılan yargılamaların tamamına Tahir CANAN ailesi olarak katılım sağlamıştık. 17 Ocak 2013 tarihinde de Ankara adliyesinin önünde olacağımızı ve 12 Eylül, Darbe ve Darbeciler ile hesaplaşılıyor ise Tahir CANAN ın neden halen cezaevinde olduğunu soracağız.

Tahir CANAN ailesi.

Aile Adına 17 Ocak 2013 Tarihinde adliye önünde;
Eşi Gülnigar CANAN, Oğulları İlhan CANAN ve İmran Kaya CANAN yer alacaktır.

Yeter artık! 12 EYLÜL Darbesinin hukuksuzluğundan kurtulmak istiyoruz.

Babamız, eşimiz, kardeşimiz, dedemiz Tahir CANAN ile demir kapı ve kalın duvarlar dışında özgür yaşamı paylaşmak istiyoruz.
Postalın Esaretinden kurtulmak istiyoruz!
Tahir CANAN ve ailesi olarak 32 yıldır 12 Eylül’ü yaşamaya devam ediyoruz.
12 Eylül’ün karanlık dehlizlerinden kurtulmak için Babam ve hukukçu dostlarımız, avukatımız yıllardır hukuk mücadelesi veriyor. Verilen bunca mücadele sonucu bu karabasandan kurtulmayı umut ediyoruz.

Tahir CANAN Kim?
12 Eylül döneminin Hukuk(suzluğu) ile sıkıyönetim mahkemeleri tarafından yargılanıp, işlemediği suçların faili haline getirilmek suretiyle gıyabında 36 yıl mahkûmiyetine karar verilen o dönemin Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) geleneğine gönül vermiş 3 çocuk babası terzidir. İşlendiği öne sürülen suç siyasi maksatla adam öldürmedir. Tahir CANAN darbe dönemlerinin tüm
hukuksuzluklarına, yapılan her türlü işkence ve insanlık dışı muameleye rağmen bu suçlamayı hiçbir zaman kabul etmemiştir. Her iki olayda, suç delili silahların bulunamaması, Tahir Canan’da ele geçen silahların olayda kullanılmamasına ve Tahir Canan’ın suçlamaları reddetmesine rağmen, sadece güvenlik görevlilerinin yönlendirmeleri ile, gıyabında “kanaat üzerinden” mahkum edildi.
1991 yılında Şartlı salıverme yasası ile kısa bir özgürlük yaşantısı da farklı bir hukuksuzluk ile sona ermiştir. Bu seferki hukuksuzluğun adı Olağanüstü Hal (OHAL) ve DGM hukuksuzluğudur. Yeni bir yaşam kurmak isteyen CANAN Adıyaman kütüğüne bağlıdır. Sicilinden sonra iş bulamaz, bu sebeple İstanbul’dan aldığı Havlu T-Shirt tarzı ürünleri alıp, Malatya, Adıyaman Antep illerinde satmaya başlar. 1993 yılı mayısında yeniden gözaltına alınır. Yer Malatya, OHAL mücavir bölgesi; suçlama var, işkence var, delil ve kabul yok. Fakat potansiyel suçlu Tahir CANAN’a Hukuk yok, Ceza var. Bu seferki ceza örgüt üyeliğinden 12,5 yıl. Bu ceza sadece 12,5 yıl değildir Tahir CANAN için, çünkü bu ceza infazın yanmasına sebep olmuş, 36 yıllık ceza geri gelmiştir.
Yaşamı yeniden kurmak isteyen Tahir CANAN biri anne karnında 4 çocuğundan tekrar koparılmıştır.
Tahir CANAN bugün itibariyle tam 31 yıl 6 ay süreyle Ceza evinde ve 2016 yılına kadar cezaevinde tutulmak isteniyor. Üstelik 1993 yılında TDKP üyeliğinden almış olduğu ceza tüm sonuçları ile 2003 yılına ortadan kaldırıldığı halde.
Biz Tahir CANAN’ın ailesi olarak,
ADALET istiyoruz!
HUKUK istiyoruz!
İNSAN HAKLARINA SAYGI istiyoruz!
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y