Taksim´de Binler Komplo Operasyona Karşı Yürüdü

Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda genel başkanları dahil 9 üyeleri tutuklanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, meslektaşları için yürüdü. Avukatlar yaptıkları açıklamada, emniyet tarafından basına servis edilen "kozmik bilgi" ve "ajanlık" gibi iddiaların sorguların hiç bir aşamasında sorulmadığını söyledi.

18 Ocak'ta Türkiye genelinde düzenlenen ve DHKP-C'ye dönük olduğu iddia edilen operasyon sonucu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte 9 avukatın da tutuklanmasını protesto eden bini aşkın kişi, ÇHD İstanbul Şubesi önünde biraraya geldi. "1974'ten beri susmadık susmayacağız" pankartı açan ÇHD üyelerine, Halkların Demokratik Kongresi, çok sayıda demokratik kitle örgütü üyesi ile direnişteki Hey Tekstil ve Teknopark İstanbul işçileri de destek verdi.
 
İstiklal Caddesi boyunca ellerinde meşalelerle, "Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz", "Faşizme karşı omuz omuza", "İşkenceci polis hesap verecek" sloganları atan kitleye, caddeden geçen yurttaşlar da alkış ve sloganlarla destek verdi. Yürüyüş Taksim Meydanı'nda son buldu.

Burada grup adına açıklama yapan ve gözaltına alınıp bırakılan ÇHD üyesi avukatlardan Güray Dağ, üç günlük gözaltı süresince akıl almaz hukuksuzluklara maruz kaldıklarını belirterek, aramaların hukuk dışı usullerle yapıldığı, gözaltındaki avukatların darp edildiğini ve dava dosyaları dahil birçok eşyalarına el konulduğunu söyledi. "Yargılamanın konusu, devrimci avukatlık pratiği ve derneğimizdir" diyen Dağ, sorgu aşamalarında kamuya mal olmuş ve devlet şiddetinden zarar görmüş kişilerin davalarını üstlenmelerinin sorulduğunu belirtti. Kolluğun kamuoyunu yalan ve iftira ile bilgilendirdiğini söyleyen Dağ, "Ne denmek istediğini hala anlamadığımız, anlamak için de uğraşmadığımız 'kozmik bilgi' ve 'ajanlık' gibi iddialar ise herkes emin olsun ki; sadece basın karşısında dile getirilen saçmalıklardan ibaret olmuştur. Arkadaşlarımıza kozmik oda ve ajanlıkla ilgili tek bir soru dahi sorulmamıştır" diye konuştu.
 
Bu uygulamalarla topluma gözdağı verilmek istendiğini düşündüklerini dile getiren Dağ, "Ortada kuvvetli şüpheye yol açacak tek bir delil söz konusu değilken, dahası aksine birçok lehe delil bulunurken arkadaşlarımızın tutuklanması ancak bu şekilde açıklanabilir. Genel Başkanımızın tutuklandıktan sonra dediği gibi; Derneğimiz de, bir gelenek olan Halkın Hukuk Bürosu da, meslektaşlarımızın büroları da açık kalacaktır. Derneğimiz 40 yıldır kesintisiz sürdürdüğü mücadelesini, daha da güçlenerek sürdürecektir" diye belirtti.

Açıklamanın ardından aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan, henüz yapım aşamasındaki albümlerine el konulan ve üç günlük gözaltı süresinin ardından sevk edildikleri savcılık tarafından serbest bırakılan Grup Yorum elemanları, baskıların kendilerini yıldıramayacağını ve türkülerini söylemeye devam edeceklerini ifade etti. Eylem Grup Yorum'un söylediği ezgiler ve çekilen halaylar son buldu. (etha)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y