Taksim´de Paris Katliamı Protesto Edlildi


İstanbul'da binlerce kişi, 3 kadın Kürt siyasetçinin öldürülmesini protesto etmek için "intikam" sloganlarıyla Fransa Konsolosluğu'na yürüdü. Konsolosluk önüne siyah çelenk bırakan kitle, suikastın aydınlatılmaması durumunda başta Fransa olmak üzere tüm AB devletlerini sorumlu olarak göreceklerini belirtti.

İstanbul'da binlerce kişi, 3 kadın Kürt siyasetçinin öldürülmesini pretesto etmek için "intikam" sloganlarıyla Fransa Konsolosluğu'na yürüdü. Konsolosluk önüne siyah çelenk bırakan kitle, suikastın aydınlatılmaması durumunda başta Fransa olmak üzere tüm AB devletlerini sorumlu olarak göreceklerini belirtti.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul il örgütünün çağrısıyla binlerce kişi, PKK'nin kurucu üyesi Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesini protesto etmek için Fransa Konsolosluğu'na yürüdü.

"Özgürlük mücadelesinin neferlerine söz veriyoruz. Sorumlulardan hesap soracağız" yazılı pankart ile öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğraflarını taşıyan binlerce kişi, sık sık "İntikam", "PKK halktır, halk burada", "Bîji serok Apo", "Şehid namirin" sloganlarını attı. BDP üyelerine, HDK, ESP, SKM, EMEP üyeleri de destek verdi.
 
Eylem boyunca Taksim Meydanı ile İstiklal Caddesi'ne çıkan bütün sokaklara çevik kuvvet yerleştirilirken, Fransa Konsolosluğu da çevik kuvvet ve panzer tarafından abluka altında tutuldu. Polis, yürüyüş boyunca atılan sloganları gerekçe göstererek yürüyüşe saldıracağı tehdidinde bulundu.

Konsolosluk önüne ulaşan kitle, abluka altında siyah bir çelengi bina önüne bıraktı.

Alanda açıklama yapan BDP İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, Paris'teki katliamın, Abdullah Öcalan'la görüşmelerin yeniden başlamasının ardından denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirtti. Kolçak, "Önceden planlandığı, üzerinde çok yönlü çalışıldığı ve son derece profesyonelce işlendiği anlaşılan bu cinayetle birçok mesaj verilmek istenmektedir. Elbette öncelikle yeniden gündemleşen barışçıl demokratik çözüm süreci, sabote edilmek istenmektedir" dedi.

Katliamın ardından AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik'ten gelen açıklamaya tepki gösteren Kolçak, şöyle konuştu: "Adeta suçluluk psikolojisiyle alelacele hedef saptırma ve konuyu çarpıtma amaçlı olan bu maksatlı açıklamalar, katliama ilişkin ipuçlarını olarak kuşkularımızı artırmaktadır. Bu yaklaşımıyla AKP'nin diyalog ve müzakereden ne anladığı ve meseleye nasıl baktığı da bir kez dapa ortaya çıkmıştır."
 

'AB'NİN ALNINA SÜRÜLMÜŞ KARA LEKE'

Katliamı Fransa ve AB ülkelerinin alnına sürülmüş kara bir leke olarak değerlendiren Kolçak, "Bu katliamı yapanlar açığa çıkartılmadıkça sorumluluğu Fransa Hükümeti'nin olacaktır" dedi.

Saldırılara rağmen özgürlükten ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirten BDP İl Eş Başkanı Kolçak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Devrimci duruşu ve kararlılığıyla Kürt kadın mücadelesinin ve direnişinin sembolü olan, Sakine Cansız'ın şahsında yapılan saldırı, özgürlük hareketine, iradeli siyaset çizgisine , kadın özgürlük mücadelesine, Avrupa'daki yurtsever Kürdistan halkına, Kürt halkının dostlarına ve bir bütün olarak Kürt halkının varlığına ve özgür geleceğine kastedilmiş alçakça bir saldırıdır."BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu Üyesi Sebahat Tuncel de, Sakine Cansız'ın faşizme asla boyun eğmeyen bir kadın devrimci olduğunu belirtti, "Barış için çalışıyordu. Bir gün Özgür Kürdistan'a dönebileceği umudunu taşıyordu" dedi. Fransa devletine, "Bu katliamı aydınlatmazsanız sorumlu olarak sizi göreceğiz" diyen Tuncel, "Bu katliamı AKP de açığa çıkartmak zorunda. Ancak hükümet sözcüsünün ilk açıklamaları ortada. Örgüt içi infaz olduğunu nereden biliyorsunuz? Yapanları tanıyor musunuz?" diye sordu.

BDP Milletvekili Ayla Akat da, "Sakine Cansız'ın kim olduğunu işkence karşısındaki dik duruşu nedeniyle işkenceci polisler çok iyi bilir. Onları katledenler, onların fikri, eylemi ve direnişi karşısında yenildiklerini gösterdiler. Katiller, yenildiler ve teslim oldular" diye konuştu.

Katliamın Öcalan ile görüşmelerin başlamasının hemen ardından yaşanmasının dikkat çekici olduğunu belirten Akad, "Sayın Öcalan'ın Kürt kadınlarına gönderdiği selamdan bağımsız değildir. Kürt kadınları bu selamı anladı ve barışın takipçisi olacak" dedi,

Eylem, açıklamanın ardından sloganlarla sona erdi.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y