Taşeron Çalıştırma Varsa İşçilerin Sağlığı da Güvenliği de Yok Demektir!

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bileşeni sendikalar Limter-İş, Dev Sağlık-İş ve Enerji-Sen'in çağrısıyla, Kozlu'da hayatını kaybeden maden işçileri için basın açıklaması saat 12.30'da Unkapanı Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde gerçekleştirildi. "Taşeron çalışma ölüm demektir", Kaza kader değil iş cinayeti", "İnsanca çalışmak insanca yaşamak istiyoruz", "Sermaye büyüyor işçiler ölüyor", "Katil AKP katil sermaye" sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Devrimci Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu. "Maden işçisi kardeşlerimizin yasını ağlayarak değil, mücadele ile tutacağız. Taşeronu bu topraklardan sileceğiz" vurgusunun yapıldığı açıklamaya emek hareketinden destekler de geldi.
Yapılan basın açıklaması şöyle:

Taşeron Çalıştırma Varsa
İşçilerin Sağlığı da Güvenliği de Yok Demektir!


Türkiye işçi sınıfının en acılı bölüğü bir kez daha hepimizi yasa boğdu. Kozlu Maden Ocağı’nda yaşanan grizu patlamasında 8 sınıf kardeşimiz hayatını kaybetti. Madende yaşanan patlamada yine katilin adı taşeron.

Zonguldak Kozlu’da 8 madenci işçinin yaşamana mal olan, yakınlarını ve sevenlerini yasa boğan, işçi sınıfının öfkesini arttıran ölümler ne tesadüf, ne kader, ne de tedbirsizlikle açıklanabilir. Bunun adı iş cinayetidir!

Ülkemizdeki başat çalıştırma biçimi olarak taşeron çalıştırmayı yerleştirmeyi marifet sanan ve bunu medyaya, topluma ülkemiz için “hayırlı” olarak inandırmaya çalışan AKP hükümeti bu cinayetin, bundan önceki onlarcasının ve ölümle sonuçlanmasa da insanları kölece ve sefalet ücreti ile çalışmak zorunda bırakan taşeron çalıştırma sisteminin hesabını vermek zorundadır.

Taşeron Çalıştırma Yerin Altında da Üstünde de Can Alıyor
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2012 yılı için düzenlediği raporda en az 878 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıkladı. Tamamı önlenebilir bu iş cinayetlerinin çok büyük bölümünün taşeron çalıştırma biçiminden kaynakladığı açık olarak görülüyor. İnsan yaşamını bir maliyet unsuru olarak gören ve maliyeti düşürmek için insan hayatına mal olabilecek önlemlerin bile alınmasına doğası gereği uygun olmayan taşeron çalıştırma bütünüyle yasaklanmalıdır. Taşeron çalıştırmayı yasalaştıran, iş yaşamında daha da yaygınlaşması için tasarılar hazırlayan ve varlığını neredeyse taşeron çalıştırma biçimine endeksleyen AKP hükümeti işçi düşmanı ve katili olarak ilan edilmelidir.

Kozlu Maden Ocağı’nda yaşanan iş cinayeti gösterdi ki taşeron çalıştırma yerin altında da üstünde de can alıyor.

Zonguldak Kozlu’da taşeron olarak faaliyeti yürüten Star Madencilik bünyesinde çalışan işçiler bile bile ölüme gönderildi. Olay yerinde inceleme yapan TMMOB Maden Mühendisleri Odası, kömür madenlerinde galeri açmak için gerçekleştirilen sondaj çalışması sonrası içeride biriken gazın tamamı boşalıncaya kadar beklenilmesi gerekirken, Star Madencilik işletmesinde buna uyulmamasını gündeme taşıdı. Çalışma saatlerinde yaşanacak kayba tahammül edemeyen, kar hırsını işçilerin can güvenliğine tercih eden Star Madencilik, TTK’nın özelleştirmeye geçiş sürecinin bir adımı olarak madene soktuğu taşeron şirketlerden birisiydi. Star şirketinin her ne kadar adında madencilik geçse de şirket aslında işçilerin sendikalı olmasını engellemek için birçok taşeronu birçok işkolunda yaptığı gibi kendisini bir inşaat şirketi olarak gösteriyordu. Taşeron düzenin akıl dışılığının, kural tanımazlığının bedelini işçi kardeşlerimiz hayatı ile ödedi.
Zonguldak’ta taşeron düzeni yüzünden kaybettiğimiz sınıf kardeşlerinin anısı taşeron düzenine karşı mücadelemizde bizleri daha da öfkeli ve kararlı yapacak.

İşçi kardeşlerimizin yakınlarının başı sağ olsun. Türkiye işçi sınıfının başı sağ olsun.

Maden işçisi kardeşlerimizin yasını ağlayarak değil mücadele ile tutacağız.

Taşeronu bu topraklardan sileceğiz.

DİSK / Dev Sağlık-İş
DİSK / Enerji-Sen
DİSK / Limter-İş
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y