Tecrite Karşı Mücadele Platformu: Hapishanelerde Hak İhlalleri Devam Ediyor

Tecride Karşı Mücadele Platformu (TMKP), Galatasaray'da basın açıklaması yaparak, 2013 yılının ilk ayında yaşanan hak ihlalleri raporunu açıkladı. "Tecride son" pankartı açan kitle, sık sık "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek", "İçeride dışarıda hücreleri parçala", "Devrimci tutsaklar onurumuzdur" sloganlarını attı. Eyleme, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da katıldı.

Platform adına açıklama yapan Esra Çakmak, "Hapishanelerde hak ihlallleri 2013 yılının Ocak ayında da devam etti" dedi.

Ocak ayının ortasında ÇHD, Halkın Hukuk Bürosu, Yürüyüş ve İdil Kültür Merkezi'nin eş zamanlı olarak basılarak talan edildiğine dikkat çeken Çakmak, "12 Eylül döneminde bile savunma hakkına saldırıda bu kadar pervasızlaşmayan devlet, 2013 yılına işçi, emekçi ve devrimcilerin davalarına bakan avukatlara saldırarak bizleri nasıl bir yıl beklediğinin sinyalini verdi" diye konuştu. 


CEZAEVİ GİRİŞİNDE ÇIPLAK ARAMA

F tipi hapishanelerde tecrit ve hak ihlallerinin sürdüğünü ifade eden Çakmak, "Kandıra 2 No'lu F Tipi Hapishanesi'ne sürgün edilen Turan Günan, Cihan Aydın ve Hayrettin Özkan isimli tutuklular hapishanenin girişinde çıplak arama ile karşı karşıya kaldı" dedi.

Çakmak, şöyle konuştu: "Van F Tipi Hapishanesi'ne yeni atanan müdür Mustafa Arlı'nın göreve başlamasıyla beraber, hapishanedeki baskıların en üst seviyeye çıktığı belirtiliyor. Tutukluların bulunduğu odalarda ayda bir defa ve bir tutuklu gözetiminde aramaların yapılması gerekirken, gece yarısı keyfi baskınlar yapılarak aramalar yapılıyor.
 
Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi'nde kalan kadın tutuklular, aileleri aracılığıyla yaptıkları açıklamalarda, hapishanelerde yaşanan keyi ve insanlık dışı uygulamalara karşı 8 Ocak'ta bir haftalık açlık grevi yaptıklarını duyurmuşlardı.

İnsanlık onurunu zedeleyen çıplak arama halen devam etmektedir. Sürgünlerle getirilen çoğu arkadaşımız, bu insanlık dışı uygulamayı kabul etmedikleri için cezaevi bünyesinde çalışan ve özel birlik olan A takımı diye adlandırılan bir ekip tarafından dövülüyor, yerlerde sürükleniyor ve hakaretlerte maruz kalıyor."

Çakmak, tecite karşı mücadelelerinin içerde ve dışarda devam edeceğinini belirtti. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y