Teknopark İşçilerine İTO istedi Polis Saldırdı

Teknopark İstanbul İşçileri, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Eminönü'ndeki binasının önünde açtıkları direniş çadırı ile mücadelelerini sürdürüyorlar. İşçiler ödenmeyen ücretlerini talep ediyorlar.

Sabah saat 10.00'da İTO önüne gelen işçiler çadırlarını kurarak yerlerini aldılar. İşçiler direniş çadırında yerlerini aldıktan sonra çaylarını içerek, kışın soğuğunda içlerini ısıttılar. Çayları ile birlikte sabah konuşmalarını sürdüren işçiler, yanlarında getirdikleri yeni hazırladıkları “Aylardır ücretlerimizi alamıyoruz. İşçi düşmanı Uzunlar İnşaat hesap verecek!” ozalitini astılar.

Belli bir süre sonra yanlarına polis geldi. Asılan ozalitten İTO'nun rahatsız olduğunu ve indirilmesi istendiğini blerittiler. Ozalitin önüne dizilen işçiler hakları için direnişte oldukalarını, rahatsız olanların gelip indirmelerini beklediklerini söyleyerek ozaliti indirmediler.

Bunun üzerine polis “müdahale edeliceği” ifade ederek işçileri tehdit etti. İşçilerse burada olduklarını ve amaçlarının da haklarını gasp edenleri rahatsız etmek olduğunu vurgulayarak kararlılıklarını gösterdiler. Direnişçilerin yanından ayrılan polis İTO yönetimine durumu, işçilerin görebileceği bir yerde İTO yetkililerine anlatarak beklemeye başladı.

Geçtiğimiz hafta cuma günü direniş çadırını kuran işçiler yine polis tehdidiyle karşılaşmış, onlarca polis, TOMA panzeri ile İTO önünde işçiler abluka altına alınmıştı. İşçiler kararlı duruşlarışyla çadırı kurmuşlardı. Aynı kararlılıkla direniş 3. gününde sürüyor.

İTO Teknopark İstanbul projesinin ortağı ve kasası. İTO adına inşaatı üstlenen Uzunlar inşaatın işçilere aylarca ücretlerini ödememesi üzerine işçiler ana firma olan İTO önünde direnişe başlamıştı.

Tahammüsüzlük saldırganlığa dönüştü

İşçilerin kararlı duruşuna tahammül edemeyen İTO emriyle polis işçilere saldırdı. Direniş çadırında bulunan işçilere saldıran polis işçileri gözaltına alarak karakola götürüldüler. İşçilerin sağlık kontrolü için Haseki Hastanesi'ne götürüldükleri gelen bilgiler arasında. (kizilbayrak.net)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y