Tersane İşçileri Tersane Vinci İşgal Etti

Ada Tersanesi'nde 2 aydır ücretlerini alamadıkları için tersane önünde direnişe başlayan işçiler bugün öglen satlerinde 2 tersane vincini işgal etti. İşçiler haklarını alana kadar eylemlerini sürdürecek.

İşçilerin tüm alacaklarının Salı günü ödeneceğini söyleyen tersane patronunun bugün sadece 400 TL ödemesi üzerine işçiler alacaklarının tamamını almak için tersane vincine çıktı.

Tersane önünde bekleyen diğer işçiler ve Limter-İş sendikası yöneticileri de bir açıklama yaptı. Sendika Genel Başkanı Kanber Saygılı, "Patronla defalarca görüşme yaptık. En son dün ücretlerin ödeneceği konusunda söz verdi ama bankaya sadece 400 yatırdı. Bunun üzerine yeniden görüşmek istedik ama aracını işçilerin üzerine sürdü. Emniyet güçleri de yaşananları seyretti. Son çare olarak işçiler vincin üzerine çıkarak ücretleribi talep ediyor. Ücretlerimizi almadan bu tersanenin önünden ayrılmayacağız" dedi. Saygılı, işçilere müdahale etmek isteyen itfaiyecileri de uyararak "İşçilerin başına bir şey gelirse bunun sorumlusu emniyet güçleri itfaiyeciler olacaktır" dedi. 

 
Alacaklarının ödenmesi talebiyle Ada Tersanesi'nde vinç işgali yapan işçilerin eylemi sürüyor.

İşgal nedeniyle saatlerdir tersanede üretim yapılamıyor. Hakları ödenene kadar eylemlerini sona erdirmeyeceklerini belirten işçiler, "Direne direne kazanacağız" sloganını atıyor.
Bu arada patron tarafıdan çağırılan itfaiye araçları, tersane önünde olan işçiler tarafından tersaneye sokulmadı.
Tersane önünde aralarında ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ali Rıza Osmanoğlu, BDP ve PSAKD Tuzla yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi destek veriyor.
Tersane önünde açıklama yapan Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, işçileri 14 Ocak'tan beri haklarını almak için direndiğini hatırlattı.
Ada Tersanesi patronu Adil Erkoç'un defalarca söz vermesine rağmen hala işçileri paralarını ödemediğini söyleyen Saygılı, "Sonuna kadar direneceğiz. Adil Erkoç'tan haklarımızı direnerek alacağız" şeklinde konuştu.

ESP Genel Başkanı Yüksekdağ ise sonuna kadar işçilerin yanında olduklarını kaydetti, "Patron her ne kadar da arkasına mafyayı alıp, işçileri tehdit etse de bu direniş sürecek" dedi.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu'da DİSK olarak direnişi desteklediklerini belirtti. (Kaynak: evrensel, etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y