Tersanelerdeki İş Cinayetleri Sedef Tersanesi Önünde Protesto Edildi

DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, Sedef Tersanesinde dün yaşanan iş cinayetini protesto etti. Ada Tersanesi önünde bir araya gelen tersane işçileri, "Kader değil iş cinayeti, sorumlular tutuklansın, Çalışma Bakanı istifa", "Ücret hakkımız için direniyoruz, kazanacağız" pankartları açarak, Sedef Tersanesi önüne yürüdü. Eyleme ESP ve BDP Tuzla ilçe örgütleri, Halkevleri, DAF, UİD-DER, Enerji-Sen üyeleri de katıldı.

İşçiler yürüyüş boyunca "Köle değil işçiyiz, birleşince güçlüyüz", "Tersane işçisi yalnız değildir", "Artık ölmek istemiyoruz" sloganlarını attı. 


BÜYÜYEN EKONOMİNİN BEDELİ İŞÇİLERİN CANI OLUYOR

Sedef Tersanesi önünde bir açıklama yapan Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, dün Sedef Tersanesi'nde Ensin Taşdemir adlı işçinin iş cinayetine kurban gittiğini hatırlattı. Taşdemir'le birlikte tersane işçileri ve ailelerinin 155. iş cinayetini gördüğünü ifade eden Saygılı, Sedef Tersanesi'nde kadrolu işçi olarak çalışan Ersin Taşdemir'in, vinçle malzeme arasında sıkışarak yaşamını yitirdiğini söyledi. Saygılı, "AKP Hükümeti, Türkiye'nin Çin ve Arjantin'den sonra dünyanın üçüncü büyüyen ekonomisi olduğunu ilan etti. Ancak bunun bedeli işçilerin alınteri, kanı ve canıdır. Zonguldak'ta iki gün arayla 9 arkadaşımız iş cinayetine kurban gitti" dedi.

Ersin Taşdemir'in önlem alınmadığı için göz göre göre hayatını kaybettiğini söyleyen Saygılı, "İşte Türkiye ekonomisi hızla artarak devam eden işçi ölümleri üzerinden büyümekte ve patronlar karlarına kar katmaktadır" diye konuştu. 


HESAP VERMELİLER

Yeni işçi sağlığı iş güvenliği yasasının iş cinayetlerini önlemediğini vurgulayan Saygılı, şöyle konuştu: "AKP iktidarı 'İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nı Meclisten geçirdi. Ancak bu yasa ölümleri durdurmadı. Yapılması gereken var olan yasa ve yönetmeliklerin uygulanması ve eksikliklerinin giderilmesi iken, Meclis'te yapılan yasa değişikliği, işçi sağlığını ve güvenliğini piyasaya açmak amacı taşımaktadır. Devlet işçilerin sağlıklı ve güvenli çalışması sorumluluğundan kaçmakta ve bu alanı sermayenin bir kar alanına çevirmektedir. Özellikle belirtmek istiyoruz ki yeni yasa ile 'işçinin çalışmama hakkı' olduğu basında dillendirilmektedir. İşçilerin örgütlenme özgürlüğünün olmadığı bir ülkede hangi işçi patrona 'çalışmıyorum' diyebilir."

Limter-İş Başkanı Saygılı, Tuzla tersanelerinde yaşanan ölümlerden işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almayan tersane patronları, AKP Hükümeti ve Çalışma Başkanı'nın sorumlu olduğunu belirterek, "Hesap vermeliler" dedi. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y