TTK Maaşında Haciz Olanı İşten Atma Genelgesini Geri Çekti

Asıl işi taşerona devrederek Zonguldak Kozlu’da 8 madencinin iş cinayetinde yaşamını yitirmesine neden olan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), kamuoyunun tepkisi üzerine icralık işçilerin işten atılmasını öngören genelgeyi geri çekmek zorunda kaldı.

Kendi ihmallerini göz ardı ederek madenlerde yaşanan kazaların en önemli sebeplerinden birinin maden işçilerinin borçlu olmasını gösteren ve bu işçilerin işten çıkarılması gerektiğini savunan TTK, geri adım attı.

TTK, ücretleri üzerindeki hacizleri 1 yıl içinde kaldırmayan maden işçilerinin iş sözleşmelerinin sonlandırılacağı yönündeki 9 Ocak tarihli 697 sayılı Genelge’yi yürürlükten kaldırdı.

“TTK müdürü istifa etmeli”
8 madenciye mezar olan Kozlu’daki iş cinayetinin hemen ardından yayımladığı insanlık dışı genelge ile büyük tartışma yaratan TTK, kendi ihmal ve tedbirsizliğini görmezden gelerek borç yükü altında olan icralık işçilerin kafasının dalgın ve performanslarının düşük olduğu gerekçesiyle bu işçilerin bir yıllık süre sonunda icra ve hacizleri kaldırmamaları durumunda iş sözleşmelerinin feshedileceği duyurulmuştu.

Henüz 8 madencinin cesetleri dahi göçük altından çıkarılmamışken yayımlanan bu genelge kamuoyunda büyük tepki çekmişti. TTK’da örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) başta olmak üzere Zonguldak halkın genelgeye büyük tepki göstererek Genel Müdür Burhan İnan’ı istifaya davet etti.

Bunun üzerine dün TTK Genel Müdür Vekili Mahmut Özçelik imzasıyla yayımlanan yeni genelge ile icralık madencilerin işten çıkarılmasını öngören eski genelge yürürlükten kaldırıldı.

Meğer işçiler eski genelgeyi yanlış anlamış
İşçilerin eski genelgeyi yanlış anladıklarının iddia edildiği 701 Sayılı yeni genelgede icralık işçilerin yalnızca uyarılmalarına yer verildi. Yeni genelge ile icralık işçilerin, borçlarını kapatmaları ve ücretleri üzerindeki hacizleri kaldırmaları veya azaltmaları için yazılı olarak uyarılmaları istendi. Genelgece, “Bu işçilerin borçlanma nedenlerini, borçların niteliklerinin araştırılması, aşırı miktarda borçlanmaların önlenmesine yönelik olarak da gerekli eğitime tabi tutulması yararlı olacaktır” ifadesine yer verildi.

Bir önceki genelgenin çalışanlar arasında yanlış anlaşılmalara neden olduğunu iddia eden genelgede, eski genelgenin kaldırılma gerekçesini Vekili Mahmut Özçelik şöyle ifade etti:

“Çalışanlarımızın aile birliği, iş sağlığı ve iş güvenliği ile iş barışının devam etmesi açısından önem arz ettiği düşünüldüğünden, uygulamanın bu şekilde yapılmasını rica ederim. 09.01.2013 tarihli ve 697 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmıştır.”

Yayımladığı yeni genelgede de Sayıştay’ın 2011’de kurumda yaptığı denetim raporu sonuçlarına göre pek çok çalışanının borçlu olduğunu tespit eden TTK’nın, bu durumun asıl nedenlerine değinmemesi bunun yerine sonuçlarına bakarak işçileri dikkat dağınıklığı, performans düşüklüğüyle itham etmesi dikkat çekti.

Zonguldak Emeğe Saygı mitingine hazırlanıyor
Öte yandan, TTK’nın geri adım atması büyük bir sevinç yaratırken madenci şehri Zonguldak, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) öncülüğünde gerçekleştirilecek 27 Ocak Emeğe Saygı mitingine hazırlanıyor. Miting öncesinde TTK’nın attığı geri adımın önemine değinen GMİS, “Hiç kimsenin maden işçisini hafife almaya hakkı yoktur” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan iş cinayetlerinin altından taşeron şirketler çıktığını ve taşeron demenin ölüm, ucuz, güvencesiz, sendikasız, kölece çalışma demek olduğunu dile getiren GMİS, kölelik sistemine dur demek için tüm kamuoyunu Emeğe Saygı mitingine davet etti. (sol.org.tr)


Ahmet Metin: Zonduldak Maden İşçisini Öldürenler Şimdi de İşten Atmaya Hazırlanıyor

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y